341 gegeven aen den Tresorier Manmaker om die te distribueren tot prouftyte vanden Lande tot Antwerpen ende eldersmidts weleken is belast ordonnantie te maeeken op den voorsz. Tre sorier ter somme van vijff ende derticli jjonden grooten tot prouft'ijte van Wouter Buys, die de voorsz. xiiij marck heeft becosticht ende betaelt, sulcx dat den voorsz. Tresorier het overschot bij hem betaelt moet goet gedaen worden. Den 24 Juni werd Jacob Boreel te Middelburg tot wis selaar aangesteld voor het inwisselen van alle verboden of voor biljoen verklaarde gouden en zilveren munten op eene com missie hem verstrekt door den Baad en de Generaals der munt voor de landen van herwaarts over, Lenaert van Im- pegim, Melchior van den Perre en Jacob van Bylant. Hij ontving den 5 Sept. zijne aanstelling van de Gecommit teerde Baden gelijktijdig met Pieter Hermansz Marcus Wielandt en Karel Cabeljau, wien resp. te Zieriksee, Vlis- singen en Yere het wisselaarsambt werd toevertrouwd. Wie hier toe in Goes en Tolen werden aangewezenis me niet gebleken. Het geschil tusschen Holland en Zeeland was nog steeds hangende. De Staten van Zeeland, hunnen muntmeester niet langer willende ontberen, besloten den 22 Juli, van woorden over te gaan tot daden en geweld te stellen tegenover geweld. Ze gelastten den baljuw van Middelburg Nyeuwerve zich van den persoon van Jeronimus Bruynzeels meester te ma ken terwijl aan mr. Laurentius Mock pensionaris van Mid delburg werd opgedragen deze daad in Holland te gaan ver antwoorden. Tevens werden aan Bruynzeels voor hem zeiven en zijne borgen brieven van indemniteit verzekerd bijaldien de Staten van Holland deze in hunne personen of goederen mochten aantasten. Men sprak er zelfs vanom in dit laatste geval represailles te nemen en over te gaan tot het doen van contre-arresten tegen d'ingezetenen van Hollant ende hunne goeden" a)doch gelukkig begreep mendat het tot dezen Concept van de Acte tot ontlastinge van Jeronimus Bruynzeels en zijne borgen dd. 12 Juli 1580,

Archief | 1881 | | pagina 175