362 astringere den munten van Campen ende Hoorn, d'een ende d'andere zonder prejudicie van de gerechtigheden van andere provintien," en c. //dat men executere de verboden van wtvoe- ringe van materialen van goude ende zilvere tot eenighe andere munten, t'zij verre oft naerbij gelegen nyet houdende den voet der voorsz. ordonnantie." Belangende de munten binnen Gorcnm ende Cuelenburch zeggen ze verdernadyen de zake is gecommen zoo verre, dat die justitie geresisteert is geweesten hebben die Generaels nyet voorder te zeggen dan dat dit stuckroerende nyet alleen t'interest vanden lande van llollandt, maer oock generalick van alle d'andere provin tien met generale middelen ende correspondentien gerecht moet zijn." Eindelijk nog verzoeken ze, dat men toch niet nalate hun op te dragen naar oude gewoonte het maken van alle bussen van de muntwerken der verschillende provinciën opdat ze steeds zich op de hoogte konden stellen van den staat van zaken met terzijdestelling van alle contrarie persuasien van particuliere muntmeesteren ende anderedie zullen poogen te ontgaen ende eluderen de censure van hare wercken." Deze remonstrantie werd door de Staten van Zeeland zeer goed opgenomen. Men was er voormet de overige gewesten in overleg te tredenom op nieuw eenheid te krijgen in den muntslag en den koers van het geld. Men besloot op voorstel van de generaalmeesters die ter opening van Boreel's eerste muntbus naar Middelburg waren overgekomen,, weer het plak kaat van 1586 te volgen tot nadere ordonnantie van de Sta- ten-Generaalalle van dit plakkaat afwijkende ijzers in te trekkenmet name ook die van den Zeeuwschen schelling doch met uitzondering van die van den Zeeuwschen rijksdaal der, geslagen op den voet van den Hollandsclien, welke men alleen dan zou breken wanneer bij schrijven van de Staten- Generaal zou blijkendat ook de Staten van Holland de hunne hadden ingetrokken en gebroken J). Notulen van de St. v. Zeel. dd. 23 Juli 1391.

Archief | 1881 | | pagina 196