.377 en dat van liet kopergeld't welk in des muntmeesters tweede rekening wordt verantwoord. Over de pachtsom, evenals over andere zaken van ondergeschikt belang, ontstond, door het onverwacht intrekken der stempels op den 25 Februari 1603groot geschil tusschen den muntmeester en de Reken kamer van Zeeland, welk geschil eerst werd. beslist door de acte van decisie van den 28 Februari 1609. Na September 1603 werden aan de Zeeuwsche Munt voor 1606 geene penningen meer geslagen. In 1605 werd door eene commissie, bestaande uit gedeputeerden van de verschil lende provinciënde muntmeesters-generaal en de particuliere muntmeesters der gewesten en steden de muntzaken uitvoerig besproken. Omtrent verscheiden punten kon men het even wel niet eens worden. De Staten-Generaal besloten daarom den 30 Juli 1605 muntmeesters-generaal naar de Staten der provinciën af te vaardigenten einde dezen te doen on derrichten verstaen ende apprehenderendat in der waerheyt de confusien ende excessen in het muntwerck ende den cours van 1 geit jegenwoordich soo groot ende exorbitant zijn, dat selfts in tijden Maximiliani den Iersten egeen meerder in dese Landen en zijn geweest, ende dat niet mogelijck en is, den Staet van 't Lant langer alsoo te kunnen houden staende solider redress." Naar Zeeland werd gezonden de muntmeester-generaal Pieter van Beveren. In eene memorie, den 23 Augustus 1605 bij de Staten van Zeeland ingediendtoonde hij aanhoe grootelyck dat voor het welvaeren ende dienst van den lande noodich is, dat de selve poincten werden verdragen ende veraccordeertindien men wil voorcommen de gansche ruine van den Staet ende welvaeren van den lande." Opgemaakt door eeue commissie, bestaande uit Johan Veth, oud-bur gemeester van Middelburg, Steven Tenys, lid der Gecomm. Rad., Cornelis Bartelsz., burgemeester vau Zieriksee, Hubertus Steengracht, lid der Ge comm. Rad., Nicolaas Cau, Pieter Willejisz. Oostdijk, Emanuel Oliphant, leden der Rekenkamer, en Pieter Coorne secretaris der Rekenkamer.

Archief | 1881 | | pagina 211