378 In den loop van de maand September werden daarop door genoemde Staten verschillende besluiten genomen, waardoor men vrij wat nader kwam bij het beoogde doel. x). Doch het duurde tot Februari 1606, voor het nieuwe plak kaat door de Staten-Gen. voorgoed werd vastgesteld. Met dit plakkaat, dat den 17 Februari 1606 werd uitge vaardigd en met enkele wijzigingen tot aan het einde van de Republiek van kracht is geweest, begint een nieuw tijdperk van de geschiedenis van het muntwezen in de provincie Zeeland. Ofschoon de kennis der munten van minder historisch be lang is, dan die der gedenkpenningen, kunnen we haar toch niet alle betrekking met de geschiedenis ontzeggen. Door eene kernachtige spreuk wordt soms de toestand van het oogenblik zeer juist weergegeven. De afzwering van Filips, den wettigen Heer der Neder landen, geschiedde niet overal zonder tegenkanting van anders denkenden. 't Zij uit gemoedsbezwaar, 't zij uit handels belang, duurde het op een aantal plaatsen geruimen tijd, voor de afzweringsoorkonde werd afgekondigd. Te Middel burg geschiedde dit zelfs in 't geheel niet. Daarom dragen de Zeeuwsche munten der eerste jaren het borstbeeld van den Spaanschen koning, het Spaansche wapen en het rand schrift sub umbka alauum tuaitumin de schaduw uwer vleugelenn. 1. van den machtigen adelaar, die met zijne klauwen de wapenschilden van de verschillende Spaansche rijken omvat houdt. We hebben gezienhoe euvel dit door de andere provinciën werd opgenomen. In de treurige tijden na deze afzweringtoen de door Anjou gebrachte hulp ons bijna tot verderf had gestrekt, Paujia zich langzamerhand van de voornaamste plaatsen in de Zui- Not. v. (1. Staten van Zeel., 56 7 12 13 1415 16 17 19 en 20 Sept. 1605.

Archief | 1881 | | pagina 212