381 waerafi niet meer en sullen syn dan twee lichte ende twee sware in elck merck wercxde twee lichte ende twee sware elck een troeyken lichter ofte swaerder, ende inde gedeelten naer advenant, volgende den onden voet. Yan welcken penninck men maecken sal vuyt een marck fyns silvers achte met eenen lialfven, ende eenen stuyver met noch xlii myten vis. in specie. Item sal deselve meester gehouden wesen te betalen aen de Staten des lants representerende syne CoMa'voort recht seignoriael ende sleyschat van elck marck fyns silvers, dat hij in den voorsz. Philipsdaelder geconverteert sal hebben eenen ouden brabantschen stuyver, nu doende twee blancken in specie, volgende den muntmeester in Hollant. Item sal deselve meester noch gehouden wesen te betalen in handen vande voorsz. Staten alle die remedien, die ter openinge vande bussen bevonden sal worden bij hem geno men 'geweest te syne, soo int gewichte als int alloy, sonder dat hij daer aen eenich recht ofte profijt sal mogen pretenderen. Item deselve meester sal schuldich syn te betalen den coopman ende wisselaers, die ter munte leveren sullen die materie, commende int alloy op den voet van den voorsz. daelder en syne gedeelten, voor elck marck fyns silvers, tot xii penningen gerekent, dryentsestich schellingen grooten. Item deselve muntmeester sal mogen slaen ende munten eenen anderen silveren penninck met syn gedeeltengenaempt den Boergoenschen daelder, van thien penningen seventliien greynen fyns silvers int alloy ende wesende van acht stukken een quart een sestiende deel een vierentsestichste deel een tweeliondert sessenvyftichste deel vanden selven penninck in de snede int troysche marck al volgens den ouden voet, ter remedien van. anderhalf!' greyn fyns silvers int alloy ende van anderhalven engelschen int gewichte op elck marck wercx sonder meer. Welcken penninck deselve meester sal als den voorgaenden gehouden wesen te maecken schoon, rondt ende

Archief | 1881 | | pagina 215