382 van gelycken gewichte, waervan niet meer en sullen mogen wesen dan twee lichte ende twee sware in elck marckte weten die twee lichte ende die twee sware elck een troyken lichter of swaerder dan treclite gewichte opt stuck. Van welcken penninck men maecken sal vuyt een marck fyns ix stukken een quart een sestienste deel een vierentsestichste deel een hondert aclitentwintichste deel met een tweehondert sessenvijftichste deel van een stuck ofte penninck in specie. Item deselve meester sal gehouden wesen te betalen aende Staten deses Lants voor het recht seignoriael ende sleyschat van elck marck fyns silvers, dat hij in den voorsz. Boer- goenschen daelder met sijne gedeelten geconverteert sal hebben eenen ouden brabantschen stuyver ganckbaer als voren. Item sal de voorsz. meester noch gehouden wesen te betalen in handen vanden voorsz. Staten alle de remedien, die ter openinge vander busse hy bevonden sal worden genomen te hebben, soo int alloy als int gewichte, sonder dat de voorsz. meester daeraen sal mogen pretenderen eenich recht, deel ofte proffyt. Item deselve muntmeester sal oock schuldich sijn te be talen den cooplieden ende wisselaers, die ter nuunte leveren sullen, die materie commende int alloy op den voet vanden voorsz. Boergoenschen daelder ende sijne gedeelten, voor elck marck fyns silvers van xij penningen tweentsestich schel lingen negen grooten vlaemsgevende den daelder tot xlj stuyversofte vierentsestich schellingen grootengevende denselven daelder tot xlij stuyvers. Item deselve meester sal noch mogen doen wercken ende munten eenen gouden penninck, genaempt de gouden croone metter sonnen, houdende xxij karaten drye ende een lialff greijn tijns gouts int alloy ende van lxxj ende dry quarten derselver stucken inde snede int troysche marckgeallieert met vyffthien greynen fyns silvers ende met vyff ende een halff greyn copers, welcken penninck gevalueert is volgende

Archief | 1881 | | pagina 216