383 den ouden voet ende swaren gelde voor sesse schellingen grooten, ende naer die jegenwoordige valuatie voor negen schellingen drie grooten vlms., ter remedie van anderhalf! greyn fyns gouts int alloy ende van eenen engelschen int gewichte op elck marek werex. Welcke penningen de voorsz. meester gehouden sal wesen te doen maken schoon, ront ende van gelycke gewichte, ter remedie van dry sware ende dry lichte op elck marek wercx, te weten de dry lichte ende de dry sware elck maer een aesken lichter off swaerder en sullen mogen wesen dan 't gerechte gewichte. Item sal deselve meester gehouden wesen te betalen den cooplieden ende wisselaers voor elck marek fyns gouts com- mende op den voet vanden voorsz. goude croone oft ten minsten tot xxij karaten twee ende een halff greyn tween- twintich ponden sesthien schellingen grooten swaers gelts ofte lxxvj der selver croonen in specie bedragende naer de jegen woordige valuatie xxxv iij Q grooten vlms. ende voor d1 marek alloys eeneuderticli schellingen sesse grooten vlaems gelts oft vyff ende een quart derselver croonencommende naer dese laetste ordonnantie ter sommen van xlviij fi 7 h xviij mt. vis., het en ware datter eenicli gout gelevert werde, dat te root ware, ende alsdan soude de leveraer gehouden wesen te betalendatter te veel copers in ware. Item sal deselve meester gehouden wezen te betalen aen de Heeren Staten voor haer recht seignoriael van elck marek fyns goutsdat hij in de voorsz. croone geconverteert sal hebben seventhien stuyvers ende eenen halven in specie van de voorz. croone, gerekent tot vi fï grooten. Item sal noch de voorz. meester schuldich wesen te betalen aande voorz. Heeren Staten alle die remedien, die hij ter openinge vande busse bevonden sal worden genomen te hebben soo int gewichte als int allooysonder dat hij daaraen sal mogen pretenderen eenich recht, deel ofte proffijt. Item sal de voorz. meester noch mogen doen slaen ende

Archief | 1881 | | pagina 217