384 munten eenen penninck vanclen lierden silvere, genaempt stuy- ver, houdende drye penningen fyns silvers int alloy ende jcxij der selver penningen in de snede int troysche marck sonder meerter remedie van anderhalf!' greyn fvns silvers int alloy ende van anderhalven engelschen int gewiekte op elck marck wercx, Wekken penninck de selve meester sal gehouden wesen te doen maecken schoonront en van gelijcke gewichtewaeraff niet meer en sullen mogen wesen dan vier lichte en vier sware in elck marck wercxte weten de vier lichte ende vier sware elck een deuxken lichter ofte swaerder dan het rechte gewichte op elk stuck. Derwelcker penningen men maecken sal vuyt een marck fyns silvers iiijcxlviij bedragende iij xiiij ,G viij h Vlms. Item sal de voorz. meester gehouden wesen te betalen den Staten Slantsrepresenterende syne Co. Mal voor haer recht seignoriael ende sleyschat van elck marck fyns silversgecon- verteert inden voorz. stuyver, ses grooten Vlms. Item wort oock deselve meester gehouden te betalen in handen vande Staten voorsz, voor haer reserve van elck marck fyns silversin de voorz. penninck geconverteertde somme van vijff schellingen vier grooten Vlms. in specie van den voorsz. penninck. Item boven desen sal de muntmeester noch gehouden wesen te betalen in handen van de E. Staten voorsz. alle de reme- diendie ter openinge vande busse bevonden sullen worden bij hem genoten te wesensoo wel int alloy als int gewichte, sonder dat dezelve meester daeraen sal mogen pretenderen eenich recht, deel oft proffijt. Item wert deselve meester oock gehouden te betalen den cooplieden, wisselaers ende andere, die ter munte leveren sullendie materie commende int alloy opden voet van desen harden penninck voor elck marck fyns silvers lxiij vj gr. Vlms. Item noch sal de voorsz. meester mogen doen slaen ende munten een coperen óortkenxliiij derselver inde snede int

Archief | 1881 | | pagina 218