385 troysche marck, ter remedie van twee derselver penningen op elck marck wercx, welcke oortkens deselve meester sal ge bonden wesen te maken sclioon, ront ende van gelijken ge- wichte, waeraff niet meer en sullen mogen wesen dan vier liclite ende vier sware in elck marck wercxte weten die liclite een troyken lichter ende dander een troylcen swaerder dan trechte gewichte. Item sal dezelve muntmeester gehouden wesen te betalen den Heeren Staten voor haer seignoriael recht ende sleyschat van elck marck copersinde voorsz. oortkens geconverteert vijff grooten Vlms. Item sal oock deselve meester geen recht ofte deel mogen pretenderen aan alle de remedien, die hij ter openinge van de bussen sal bevonden worden geprofiteert ende genoten te hebbenmaer de selve gehouden wesen te betalen aen de Heeren Staten als voren. Aldus gedaen int Hoff van Zeelandt tot Middelburch opden xxiiij Novembris 1580. 2. Instructie voor den Wardain vande munte slants ende Graelfelijckheyt van Zeelandt. Inden eersten sal den wardain rekeninghe ende register houden van allen den muntijsers, die hij vanden ijsersnijder ontvangen sal, ende daer van behoorlijck rekeninge ende be wijs doen die Gecommitteerde Raden van de Generale Staten Slants van Zeelandt voorn., alsoo wel vande gecasseerde ende gebroken als vande heele. Item sal de wardain sorge dragen, dat de selve ijsersinde munte gesneden worden bij den ijsersnijdersdaartoe gecom- mitteert, ende bij niemant anders. Item sal hij dezelve ijzers wel bewaren in goede sterke sloten ende als men se inde munte gebruycken moet, sal hij se de munters leveren dagelycx bij getale, elck en muntere in een besunder sacxlcenende des avonts als dat werck ge-

Archief | 1881 | | pagina 219