388 encle gewichten rechtveerdich ende juste zyn, naervolgende d'ordonnantie der munten naar den patroon ende slapere van de rekencamer van Hollant ende yckmeester vanden Lande daertoe geordonneert. Item sal de wardain oft syn commis altijt bereet sijn, de livrantie vande gemunte penningen te maken, als hij des vanden muntmeester oft sijnen clerck daertoe versoclit sal wesen ter expeditie ende gerieve vanden wisselaers, cooplieden ende leveraers. Item boven alle dinck zy verboden den wardaindat hy geen part ofte deel hebben sal in de pachtinge vande selve munte lieymelyck noch openbaer metten particulieren meester, op verbeurte van syn offitie ende correctie vanden Heeren Staten oft hunne .Raden. Item voorts sal de wardain d'ordonnantie vander munte onderhouden in alle hare poincten ende articulen ende voorts doen 't gene dat een goet ende getrouwe wardain schuldich is te doene. Item dese wardain en sal niet mogen coopen eenich silver noch verguit, ten sij in garieule gegoten, ten ware hem de kooplieden t'selffde bij marcken op de assayen deden fineeren oft scheyden, ende sal t'selffde gehouden wesen te leveren op deser munten. Alle dese voorsz. articulen sijn begrepen inden solempnelen eedt vanden wardain ende sijn geregistreert int boeck vander munte van Zeelandt. Aldus gedaen int Hoff van Zeelandt tot Middelburch opden xxiiij en xxv 'Novembris 1580. 3. Instructie vanden Assayeur particulier vander munte s'Lants ende Graefte- lijclieyt van Zeelandt. In den eersten sal den assayeur schuldich wesen alle d'as- sayen van goude ende van silvere te maecken rechtveerdelyk sonder eenige dissimulatie naer sijn beste verstant ende die

Archief | 1881 | | pagina 222