a. Muntmeesters. 391 Item hij sal schuldich wesen selve in peroone alle die ysers die hij snijden sal der munten aengaende te leveren in handen vanden wardain. Item sal hy ooclc schuldich wesen de munte gestoffeert te houden van muntijsers in sulcker manieren, datter gheen ge- breck en syende hem daerinne quycten alst behoortop pene die schaden ende interesten daervuyt spruytende te betalen. Item noch en sal hij eenighe muntysers overleveren omme mede te muntensy en sijn geheelijck ende al wel gesneden in manierendatter nyet en gebreect formelettre noch point, meer oft min dan hem by den patroon bevolen is ende syn snede nyet argeren noch empireren naer syn beste verstant. Item en sal den ysersnyder egeen deel ofte part heymelijck ofte openbaerlijck, in wat manieren dattet sy, hebben metten particulieren meester in syn pachtinge vander munte, op de verbeurte van synder offitie ende correctie vande Staten oft heure Baden. Item sal hy geloven ende sweeren den voorsz. articulen van poincte tot poinctemits oock d'ordonnantie vander munte wel ende getrouwelijck t'onderhoudenende voorts al te doen, dat een goet ende getrouwe ysersnyder schuldich is. Dese articulen sijn begrepen inden solempnelen eedt vanden ijsersnijder ende sijn geregistreert opt boeck vander munte van Zeelant. Aldus gedaen int Hofi' van Zeelandt tot Middelburch. II. Lijst van ambtenarendie aan de Munt van Zeeland zijn werkzaam geweest. Jan Noirot <J eronimus Bruynzeels. dakob Boreel 1580. 1580—1585. 1585—1601.

Archief | 1881 | | pagina 225