188 dede brekendie over die sluus stondenterwijl er ook in voorkomt wegens koop van land voor het maken van een nieuwen molendijk. Van de sluis op den Dam wordt reeds gesproken in de rekening van 1366-67. Volgens de rekening van 1416-17, moest de liaven insge lijks uitgegraven worden. Den 10 Juni 1416 waren de poor ters ten stadhuize ontboden om er met de regeering over te spreken. Den 24 dier maand gingen B. S. bij de Sint Jans heeren om met de haagpoorters te spreken en trokken vier dagen later met dezen naar de haven om aan iedermet behulp van een landmeter, zijn werk aan te wijzen. De kosten van het werk zijn in een tweetal hoofdstukken ver vat n van den damals men de haven uitdoen zou" en aan de zuidzijde van de haven, aan de kaai, van hout, ijzer en anders." In 1435 moesten de haagpoorters weder te pas komen aan de haven en men leest daaromtrent in de rekening van ge zegd jaar h Dit zijn die haichpoirtendie ghegolde hebben toette wercke in dat westende vand havenedat Jan Span- naghels ende sijn medeplegers utdeden, want zij selve niet werckë en wilde." Er worden vermeld inNieuwerkerke 2 Cleewerskerke 3Ts. Alaerdskerke 2Arnemuiden aan de zuidzijde 3, Schellaclit één, Nieuw Vlissingen 2, Poppen- damme 3stads ambachten 5Sint Mariekerke één en Ts. Boidinskerke één haagpoorter. Item dit isdat ontfanghen is van de haechpoirtendie ghecavelt waen te wercken in die havene aan die zuudside van de dame en niet en wrochten noch en dede werckenen was besteedt wt te doene." (Aant. 1). Er lag over de haven eene brug (1396-97) waaromtrent men in de rekening van 1399-1400 een hoofdstuk vindt, dat tot opschrift heeft Vutgheglieven en betaelt van der brug- ghendie die een zide alterneder ghevallen wasdie over die havene gaet ende die ander zide was vzien van houte en

Archief | 1881 | | pagina 22