191 1| dag te snijden aan de pui en het waaispaan van den gevel van het nieuwe huis op de spui. V. STADHUIS. Voor zooveel mij bekend, is liet tot nog toe niet gelukt om aan te wijzen waar het stadhuis stond, voor het ge sticht werd op de plaatswaar het zich nu nog bevindt. Ook ik slaagde niet om die plaats met zekerheid te bepalen, doch uit het volgende schijnt te blijken, dat het gebouw weleer aan den Langendelft gestaan heeft. Het is zekerdat het vleeschhuis vóór dezen zich aan of bij den Burcht bevond, want volgens de rekening van 1412-13, werd er eene nieuwe deur aan gemaakt jeghens die burgh volgens die van 1431 plaatste men een deurkozijn //in dat portkyn upte burgh bvnne den vleeschuse, an die oestzijde" terwijl eindelijk in die van 1380-81 en van 1434 melding wordt gemaakt van het kleine straatje, waardoor men gaat van den burcht in het vleeschhuis. Vu wordt er in de rekening van 1374-75 in het kapittel van schaliedekkengesproken van eene goot tusschen het vleeschhuis en liet huis van Middelburg. Dat met het laatst genoemde het stadhuis bedoeld wordtmeen ik te mogen veronderstellenomdat in de rekeningen meermalen enkel van den huse" gesproken wordtwanneer het stadhuis wordt bedoeld, zooals in die van 1374-75, in het kapittel //kosten van den huse." In die van 1371 is er sprake van het huis dat men heet der stedehuis van Middelburg." 't Is niet onmogelijk dat het vleeschhuis en het stadhuis naast elkander gebouwd waren, want volgens de rekening van 1407-8 werd er aan eene looden goot gewerkt hierboven tusschen beide der stede huizen." Wanneer de overlevering dat het huis aan den Lan gendelft bij de Groote markt als de gouden burcht bekend weleer de hallo waswaarheid bevatdan moet het stad-

Archief | 1881 | | pagina 25