214 Aan thuuskijn daer thorologium in staet," werd in 1428 en 1429 gewerkt en in laatstgenoemd jaar betaalde de stad voor twee dagen de stelling te helpen stellen n doe men die wijser zette soudc en van de wijser te helpe zette;" voor n dat bord up te windene d die liant an staet en den wijser te zettenealsook aan den beeldeverver voor het bord, benevens de hand te verwen. De priesters van Westmonster waren (1412-13) in een proces gewikkeld geraakt over hun recht als notaris. Van stadswegen werd heer Jan Diekicx met brieven te dier zake naar Utrecht gezonden. De rekeningen van 1413-14 en de beide volgende jaren maken melding van een procesdat de heeren van Utrecht staande hielden op de kerk en de papen om der lude wille die onse lieve hë hadde doe rechte met de zwaerde" en die van het kerkhof van Westmonster gehaald waren. Hendeik Beaem was van stadswege naar Utrecht gegaan, daar hij met den deken van Sint Pieter dadingdeom de stad en de papen ontslagen te krijgen van het proces, waar hij op raad van dien deken eene som geld (25 Engelsche nobels) voor beloofde en met brieven van absolutie en kwitancie terugkeerde. Den 2 October 1417 waren de parochiepapen op het stad huis ontboden wegens een geschil, (waarover blijkt niet) dat zij met de kapellaans hadden. Onder dagteekening van 30 Januari 1448, vindt men ver meld, dat de parochie-papen en deken en beleders (van de gilden) ten stadhuize waren, om te spreken over het maken eener ordonnantie van de missen. In 1438 pachtte de stad van heer Blorus van Zoelen de halve cure van de kerk en betaalde daarvoor 17 10 De stad ontving er van (1439) eerst van de halve cure £8:8: -j- van de papelijke provende-tienden van Westmonster, in Krommenhoeke 5:10:1/12 van

Archief | 1881 | | pagina 48