215 eene tiende in Hoogelande 1:3:4 en een deel van liet mostaardtiendetje 1:5:8 en alzoo te zamen 16 7 Het laatst komen deze ontvangsten in de rekening van 1441 voor. Het is bekend, dat een der groote jaarlijksclie ommegangen te Middelburg plaats had op den heiligen kruisdag (26 Juni). Sedert 1444 moet het stadsbestuur zich deze zaak meer be paald aangetrokken hebben, althans in de rekening van dat jaar vindt men er voor het eerst uitgaven voor. Zoo werd er 3 betaald aan de Westmonsterkerk tot hulp dier processie en ook om den boom van Yesse te helpen maken." Yerder leest men: //Item was overeengedragen bij de Wet, dat de stede van Middelburg dat waarde heilige kruis afzetten zou en in de processieter eere Godsomtrent de stede en daar binnendragendaar de stad den waarden heiligen kruise schonk, eene zilveren plaat, wegende 36 lood zilvers. Betaald voor elk lood zilver 14 gr. facit £2:2: en nog betaald van dezelfde plaat te smeden en bereiden een postulaatsgulden a 2 jj 5 gr." De stad schonk bovendien voor die processie twee wassen toortsen, wegende 18 ffi, zonder de stokkena 8 gr. 't en kocht nog vier gouden koordjes elk met twee zilveren naal den om de bedoelde zilveren plaat aan het heilige kruis te hechten. Bij die processie kwamen cle 40 schutters, dus den kelijk van cle voetboog (zie aldaar) in het harnasch en werden door de stad onthaald op een scaepsbuuc" met een vat bier terwijl de magede" (maagden) de helft van zoodanigen buik met een vat bier kregen (1445). Toen de //gezellen van Yeere alhier op de wagens speelden," beschonk de stad hun met twee stoop rijnwijn en twee stoop rooden wijn. Die van Westkappel en Zoutelande hielpen ook mede om het kruis te dragen. De wagen en gereedschappen die bij de processie gebruikt werden, werden geborgen in een toren bij de Koepoort (1449.)

Archief | 1881 | | pagina 49