216 In de oudste rekening vindt men, dat op onzer vrouwen geboortedag de gezellen uit Westmonster-parochie bet paai- ment van hunne kermis ten stadhuize brachten. Den 18 Maart 1433 boorden schepenen de rekening van de heilige geest goederen te Westmonster en den 9 Mei 1446 waren B. S. vergaderd om met den parochiepaap van West monster en met de dekens en beleders van de gilden aldaar te spreken over het houden van de zeven getijden. NOORDMONSTER- OF SINT PIETERSKERK. Ook voor het uurwerk op deze kerk werd door de stad be taald, waarvoor het eerstin de rekening van 1436 eene som van 1: 10: verantwoord wordt. Den 7 December 1407 waren B. S. op het stadhuis ver gaderd om met den deken van Sint Pieter eene kapellerij weg- teschenkenzonder dat het evenwel blijktwaar die kapel lerij gevestigd was. Omtrent het college van kanoniekendat in deze kerk gevestigd was, vindt men dat deze kanonieken op den 27 November 1417 op het stadhuis ontboden waren, om hun te kennen te gevendat de poorters overeengekomen warendat zij voor de nachtwaken een man in hunne plaats zouden stellen. In 1439 raadpleegde de wet eenige poorters over het ver langen van de kanoniekenom vrij te zijn van accijnsen. KERKELIJKE ZAKEN. Aflaat. Den 6 Augustus 1399 kwam een legaat van Rome, met bullen van aflaat. Den 10 April 1403 waren de parochie-papen uit de stad hier boven ontboden, wegens brieven van den Graaf //roerende van den Keyser va Oonstantinopeldat më lië bistandich wesen woude en toflaat verdienë, mits de orlog dat hi badde jeg de torke." Overgang lot liet christendom. De overgang van een jood tot het christendom, beloonde het stadsbestuur in 1432 met een

Archief | 1881 | | pagina 50