2&0 volk in de stad was en men onrust vreesde. Op Zondag na Sinxen zong Willem, de parochiepaap van Westmonster, mijnslieeren klerk zijne eerste mis. Ook toen werd er om ge lijke reden onrust geduclit en daarom waren de gezellen uit- genoodigdom op stads kostenelk met tien man in 't har- nascli te gaan." 's Zondags na Sint Pietersdag 1366 waren eenige regee- ringsleden van stadswege wel met honderd gezellenin Sint Maartensdijk //tot ser Pieter Plinx eerste misse," op uitnoodiging van heer Ploris van Borssele. 's Dingsdag vóór sacramentsdag 1376 togen schepenen met meester Jan Hoec //achter Walcheren, om tot zijne eerste mis te bidden." 's Zondags vóór sinxen 1403 waren B. B. S. uitgenoodigd om te Yeere te komen bij de eerste mis van heer Willem van Boeningh. De Baljuw, beide Burgemeesters en acht schepenen benevens de twee klerken gaven ieder een gelder- schen gulden en bovendien werden nog vier geld. guldens van stadswege gegeven. 's Zondags na Meidag 1404 zong meester Wouter van der Hoerne die medicijnzijne eerste mis in den Haag. Ter bede van den Graaf en Ghijskijn mijnslieeren barbier" werden hem 6 oude schilden gegeven. Op denzelfden tijd zong broeder Jan van Kruiningen, minderbroeder, zijne eerste mis te Kruiningen. Hem werden twee oude schilden gezonden. Toen lieer Vrank Colijnsz., den 17 April 1407, zijne eerste mis binnen de stad zong, kreeg hij 6 fransche kronen. Aan heer Pieter van Delft, die den 11 Mei 1415 zijne eerste mis zong te Sint Maartensdijk, werden 6 nieuwe lioll. schilden geschonken. Op 's Graven verzoekkreeg Meest Gheer Pelgrims- sone" den 11 Augustus 1415 zes zoodanige schilden, omdat hij zijne eerste mis in den Haag zong. Aan heer Dirk van Wassenaar, zoon van den burggraaf

Archief | 1881 | | pagina 54