221 van Leiden, werden den 20 Augustus 1417 twaalf holl. schilden gezonden. Waar hij zijne eerste mis zong, wordt niet vermeld. Jan Reyniersz. onzer genadiger vrouwen medicus" kreeg voor zijne eerste mis in 1430 zes philips schilden. Op voorspraak van den Graaf en de regeering van Holland kreeg een priester, die in 1436 zijne eerste mis in den Haag zong, drie philips schilden //wat hi sectaris aid plachte we- sene." Den 13 October van dat jaar, werden aan heer Zeger van Kryekenbeek twee zoodanige schilden gezonden, omdat hij het te Haarlem deed. Als Jan Jansz. te Abbenbroek zijne eerste mis zou zingen werdeu hem, 12 Juni 1440, vier beiersche guldens toegelegd op verzoek van Hadewy van Borssele vrouw van Yeere en van die plaats. Den 29 Mei 1446, zong een priester, die schoolmeester geweest was van den graaf van Bochain, zijne eerste mis te Yeere en kreeg, op verzoek van den heer dier plaats, zes beirsche guldens. IX. KLOOSTERS. A B D IJ. Wanneer er van de abdij sprake is wordt deze gewoonlijk als liet Hooster aangeduid. Toen de //abt van Premonstreithier in de abdij was ge komen (1411-12) om den abt en zijn convent te visiteeren, kreeg hij een Dordsch aam wijn van de stad. Den 5 Juli 1412 werden op 's Graven last de brieven van lijfrenten bezegeld, die de abt en zijn convent verkocht hadden. In het klooster werd er misbruik gemaakt van het tappen van wijnzonder er accijns voor te betalen. Daarom waren schepenen den 21 Juli 1417 vergaderd en riepen den 3 No vember 1418 eenige poorters op ten einde er over te spreken.

Archief | 1881 | | pagina 55