172 Eene daaruit vervaardigde bloemlezingverdeeld over verschil lende hoofdenlag nagenoeg geheel voor de pers gereed. Ook dit handschrift bleef bij de zoovele anderenvernield bij den brand van zijne woning en bibliotheek, in de Aprilmaand van 1870, niet gespaard. Zeer weinig is tot dusverre openbaar gemaakt van hetgeen deze rekeningen bevatten. Behalve dat de oudste geheel werd afgedruktevenwel zonder eenige toelichting gelijk hierna wordt vermeld (bladz. 176), maakten slechts enkelen er ge bruik van voor hunne geschriftenzooals Mr. S. de Wind voor zijn opstel over de vroegere bestrating en straatver lichting hier te lande en meer bepaaldelijk te Middelburg" {Jaarboekje Zeeland 1854, bladz. 220); Mr. J. Disks, voor zijne verhandeling over de Heidens Jhr. mr. M. C. Paspoort voor zijn opstel over het stadhuis, (zie hierna Y Stadhuis en YI Stadsbestuur: Geschenken). Wel werden er belangrijke bouwstoffen aan ontleend door mr. G. N. de Stoppelaar voor zijne opstellen over de schutterijen en over het gildewezen te Middelburg, doch de hoop, door mr. M. E. Lantsiieer geuit {Zelandia IllustrataI, 319) dat deze zouden worden uitgegeven is tot nog toe niet verwezenlijkt. En dewijl het overbekend isdat de rekeningen een be langrijken voorraad van bijzonderheden bevattendie tot op heldering van de geschiedenis kunnen dienen, stelde ik er prijs op om het merkwaardige uit die oudste rekeningen dei- stad Middelburg te verzamelen. Het was toch met grond te veronderstellendat de reke ningen van eene stad als Middelburg, die in de 14° en 15u eeuw reeds eene plaats van beteekenis wasveel belangwek kends zouden bevatten. Middelburg toch bezat een bedui- denden handeleene rijke abdij vermogende kerken, verschil lende kloosters nam deel aan het algemeen landsbestuur

Archief | 1881 | | pagina 6