XIV. S CIIU T T E R IJ E N. 238 In 1429 liet de wet van een wijntapper uit Brugge vier nieuwe metalen maten komen up die Ërucxse clioireen bepaalde in dat jaar ookdat de wijn niet duurder zou getapt worden dan 7 gr. de stoop. Hugo Klaas Oilaektszoon braclit toen wijn uit Hordt, dien de stad van hem overnam en daaraan 4 fi 4 gr. verloor. ZAGEES EN WAGENMAKERS. Hen 22 November 1429 werden zij ontboden, om te ver nemen of zij in liun ambacht eenige overeenkomst gemaakt hadden, die onredelijk was. ZOUTMETERS. Hen 6 Juni 1437 waren zij allen ontboden, om te spreken over het maken eener ordonnantie op het meten. De schutterijen worden in de rekeningen onderscheiden in voetboog-, handboog-, oude en jonge, de laatste soms ook jonge schutters van de voetboog genoemd. Of met deze aan wijzing oud en jong bedoeld wordt schutters, die oud of jong van leeftijd waren, of wel schutters van een oud of van een pas opgericht gilde, blijkt niet. Zoowel in de rekening van 1366-67, als in die van 1449 vindt men jonge schutters ver meld; in die van 1374-75 wordt gesproken van oude-, jonge- en handboogschutters en in die van 1434 van oude en jonge schutters van de voetboog benevens van handboogschutters. Gewoonlijk schoten de schutters jaarlijks eens naar de pa pegaai waarvoor verschillende onkosten in de rekeningen verantwoord worden. Reeds in de oudste rekening vindt men er melding van. Het had 's maandags na sinxen plaats, toen //mijnheer de hertog" hier was en met de schutters en het stadsbestuur in de hal ging eten. Woleekd van dek Hooge had de papegaai afgeschoten (1365-66).

Archief | 1881 | | pagina 72