'239 De schutterdie zich koning schootwerd meermalen dooi de stads regeering met wijn begiftigd. Zoo kreeg Klaas tan Borssele de rentmeester, twee dordtsche amen wijn (1396-97). Gillis heer Klaas zoon van Borssele kreeg f aam wijn toen hij koning werd van de oude schutters (1399-1400) en toen den heer van Veere op Zondag voor Sint Jacobs-dag 1445 de eer te beurt viel van koning der voetboog-schutters te wordenkreeg hij een aam rijnwijn van 80 stoopdie 6 gr. per stoop kostte. De schutterskoning droeg een zilveren kroon die ten koste der stad hersteld werd, omdat sommige takken //ontween" waren (1409-10). De schutters werden meermalen op wijn onthaald. Zoo kregen de jonge schutters van de voethoog 8 stoop rijnwijn, toen zij op zondag voor Sint Jansdag 1433 naar de papegaai schoten. In het volgende jaar ontvingen zij om dezelfde reden een //zester" rijnwijn, de oude schutters van de voetboog- een aam en die van de handboog een //zester" rijnwijn van 9 gr. de stoop en een zesterrooden wijn van 6 gr. de stoop. Denkelijk bij wijze van onderscheiding, werden door de stad kaproenen (mutsen) gegeven aan voorname personen, die aan het gaaischieten deelnamen. Zoo werden in 1407 tot dat einde gekocht 8 ellen //wits, roots en blaeus" ten behoeve van den htoghe Lodewijc van Brij en zine ridden en zom van zine uppersten jonckers, hen Hugh van Heemvliet, hë Janne zine sone en he Wille Storm, uut Ynghelant." In 1434 kocht men 6j el zwart, l£ el Hollandsch blauw en 6j Hollandsch rood lakenom kaproenen van te maken voor den heer van Yeere en zijn zoon, voor Willem van Ostende Boudewijn van Borssele Klorus van Borssele de kinderen van Adriaan Jacob Jacobse. van Borssele den baljuw en de beide burgemeesters. Deze kaproenen werden met zilveren boogjes en dopjes versierd en die van den heer van Veere met verguld zilveren, In 1441 werden ze van rood laken vervaardigdten be-

Archief | 1881 | | pagina 73