245 betaald voor bet leggen van tegel- en leidakgerekend tegen 2 .0 4 gr. de roede en alzoo toen een aanvang gemaakt met dien maatregel tot wering van brandgevaar, die aan de stad, in den loop van jaren, belangrijke sommen gekost heeft. Somtijds werden er nachtwachten geregeld, om tegen het gevaar van brand te waken. Zoo leest men in de rekening- van 1399-1400 Vutgliegheven en betalt van nachts wakene jeghens den brant en om der groter droechten wille." In die van 1435 vindt men, dat er door de Wet was besloten, dat er iederen nacht acht man waken zou after der stede om te belettene ongevalledie come mochte van vierevan kaerssen en anders." Deze wakers kregen ieder jaarlijks van de stad 4. Bovendien kreeg iederop Sint Simon en Ju- das-dag drie Philips-schilden voor een karei laken. Om deze onkosten te betalenhad de Wet met de poorters bepaald dat van elk vat bier twee mijten meer voor makelaardij zou betaald worden en een //inghelse" meer voor elke ton gega- derd //en dat maakt samen 10 myten meer." De destijds ingestelde wacht had dus een meer blijvend karakter dan de eerst vermelde, die slechts van tij del ij ken aard schijnt geweest te zijn. XVI. MUNT. Op Sint Margrieten-avond 1365 kwam de Graaf op bet stadhuis en gaf men uit van den paaimenteen op Maria- Magdalena-avond vergaderde het stadsbestuur om die roering- wil van den paaimente." Den 25 October 1376 gingen afgevaardigden naar den Graaf, om te verkrijgen, dat het Vlaamsche geld //zinen ganc hier in de stede hebben mochte." 's Vrijdags na purificatio-Marie in 1392 gingen afgevaar digden naar Cats waar de steden van Zeeland vergaderden omdat //mijn hè nieuwe payment wilde doen slaen. In de rekening van 1396-97 vindt men //dat bij overdra-

Archief | 1881 | | pagina 79