252 In Ld] 9 werd er beraadslaagd over het verleggen van de sluis te Welsinge, wegens het naderen van de grondbraken. Te Yeere werd toen een hoofd gemaakt, daar de stroom tegen breken zouterwijl de haven van Middelburg gepeild werd omdat er plan gevormd was om de sluis van de Vijf ambachten in den Arnedijk te maken. In 1422 werd er door de stad 25 betaald om de sluis te Yeere te maken, dewijl het land daardoor in nood verkeerde. Deze betaling geschiedde voer onse poertehdie d in ghe- goet ware." In den zomer van gezegd jaar gingen er van stadswege de duinen tusschen Dijkshoek en Zoutelande bezich tigen, die zeer verwaaid waren. In 1426 werd er gesproken over het maken eener nieuwe inlaag te Veere en in 1429 was daar gewerkt aan de «nye- warfte" ten noorden en ten zuiden, waarvoor 3 gr. per gemet gevorderd werd en waarvan den 16 Augustus 1430, op het stadhuis te Middelburg rekening gedaan werd, onder vermel ding, dat het liet maken van nieuwe dijken betrof. In gezegd jaar 1429 werd ook het maken eener inlaag ten westen van Welsinge beraamd. Den 30 Maart 1430 gingen er van stadswege op den dijk //bij den Mortiere" om eene nieuwe //inzete" te ordonneeren en in 1431 werd er gehandeld over het maken eener nieuwe sluis in den Arnedijk bij Mortiere. Den 22 Mei 1432 werd iemand met opene brieven gezon den naar de steden Reimerswale en Goes en naar verschillende parochiënom te laten wetendat men het maken eener nieuwe sluis benoorden Arnemuiden wilde aanbesteden. Destijds moes ten er ook aan de zuidzijde van het land houten hoofden ge maakt worden. Den 14 Juni van evengemeld jaar, gingen er van stadswege met den abt naar Westkappel ovmits dat die dune zee ver minderde en wechscuerde en want die goede ludë van West- cappelle begherde aldaer te hebbene een cleen dijckxkijn." De zeeweringen eischten in 1439 op verschillende plaatsen

Archief | 1881 | | pagina 86