255 scepen ontbodé was, ome d tolë (tol) die mê tot aerlte (Arne muiden) leg'g wilde." In de rekening van 1445 vindt men, dat de tollenaar te Yersekeroord te Arnemuiden eene wacht leggen wilde. Den 12 Mei van bet volgende jaar kwam hier eene commissie van wege den Graaf om te informeeren naar de nieuwigheiddat die tollenaar dat doen wilde en van de kooplieden een nieuwen tol beffen. In de rekening van 1416-17 leest men En oec beghaerde onse lieve he, dat me eene zinë camerlinc tveer taernemade zonder moenisse zoude late gbebrukëtwelke onse lieve hë en zine rade ome der arme ludë willedie daghelics up Aer- nemudë hae brood winnë also bighebracht wartdat bi tevrede was." Men gaf den kamerling van stadswege brieven van eene lijfrente voor zijn leven en de Graaf gaf brieven aan de stad //dat na zijn doot niet meer gbescien en soude." (Zie inven taris n°. 132). In bet hoofdstuk betreffende den bieraccijns te Arnemuiden in de rekening van 1426, leest men dat de 12e maand werd verkocht //in deser manieredat es te wetene, dat mê gheve soude van elke vate biers xx hollnts gr. ovmits te helpe en te meerd vordernisse vandë dorpe taerdemede te bollewkene eil te begvene achterdorpdat met houden mochte voor een loef want bi overdraglië der ghemeenre wet en den poerten gheconsenteert wasdat ine he also vele ghelts daer toe gheve soude en hem betaelt es te helpe haere coste ome oirbaer en pfyt des dorps en tghemeene lant." Er werd daarvoor ont- fangen 9:5 en in de volgende maand 9 en bovendien nog eene som van negen beiersche guldenswegens eenig hout dat overgebleven was van de barbekane en die vastecheyt," die gemaakt was aan de waterzijdeom de meeste zekerheid om het dorp te behouden tegen die van Zevenbergen of an deren, die het dorp of den lande destrueeren wilden. Volgens de rekening van '1429 werden de stakettingheweder afge broken. Op goeden vrijdag van het jaar 1430 was er iemand met

Archief | 1881 | | pagina 89