213 is" en warenIn den eersten in eenre summe betaelt mitten abt en rentemeest boven dat men noch sculdich is 1714. Yerder moest nog betaald worden //meest Heijnd den scae- lyedecke van der stede deele vant huus boven der clocken te vlooden" (verlooden, op nieuw met lood bedekken). En aan meester Pieter werd er betaald van den engiene te ver- stelne" 5. De uitgaven, die de rekening van 1380-81 inhoudt, zijn blijkbaar ten behoeve van de Westmonsterkerk. Het //belle- froyt" (beli'roi) van dat gebouw werd destijds afgebroken en op nieuw gemaakt. Er worden ook betalingen in verantwoord van kosten //die men te Westmonst dede, doe men thorloy daer stellede up die huurclocke." Er werd gewerkt an die cassine en dore, dar men van buten up den tor (toren) gaet." Men kocht 16 pek voor //thnus, daer tengiene in staet." en gaf een oud schild aan iemand omdat hi een were makede onder den tordat die koste zien moclite als die clocke slaen zoude." Yan den engiene te makene en te stelne up die noenclocke te Westmonste" werd aan Gheraeed van Oesbeke in eene som 11 betaald. De rekening van 1392-93 leert, dat er destijds op West- inonster andermaal een nieuw belefroijt" gemaakt werd. Daarom was aan Willem Patjwelsf. besteed een orloy te stelne op den hert mitter huurclocken." De hert was den kelijk het huisdat later aangekocht werd tot vergrooting der vischmarkt (zie aldaar), 't Was misschien wel dezelfde W. Pauwelsf. die hierboven vermeld wordt en dien men ook in de rekening van 1399-1400 vindt als steenwaarder en belast met de zorg voor de uurkloktegen eene belooning van 2: 10: per jaar. In 1436 was die belooning tot 4 gestegen. Gezegde rekening van 1399-1400 bevat ook uitgaven voor het vermaken van den hamer, daar taggijn" mede slaat en van de onrust. Over de huurclocke jegliens den val van den loode, daer taggijn mede gaet, dat over die huerclocke hanct" werd eene kiste gemaakt.

Archief | 1881 | | pagina 47