AANTEEKENINGEN. Bladz. 409 (1). Met //van buten'' zal men wel de wet of ma gistraat der parochiën in het Hulster ambacht, die toen nog geene kerk zullen bezeten hebbenbedoelenen nietzoo als ik eerst dacht, de kerkmeesters van de Hulster kerk die buten de stad, in hare jurisdictie woonden. Als men de kaart van Hulst beziet, bemerkt men dat het nu geen buten meer heeft. De aanpalende gemeenten strek ken zich als 1t waar tot aan de poorten der stad uit, Vroeger was dat niet het geval en onbegrijpelijk is het, hoe die ontvreemding zoo zeer ten nadeele van Hulst heeft kunnen plaats hebben en men daartegen niet heeft gewaakt. De uittreksels der volgende stadsrekeningen leeren ons de oude jurisdictie kennen, 1°. Ten Noorden: 1483 den 27 Mei werd bet. ter inspectie te scepe gedaenduere en. lanxts der liavene des stede tot Campen toe ome te visenteerne trabatsluisen scorren en creken glie- leghen aen beede zijde van dezelve havene vij viij gr. 155657 //it bet omme de voorz stede van Hulst te main- tenerene eïï in hare oude possessie en vrijhede van jurisdictie te continuerene zo wel van de canalehavenescorren als creken daerinne, de stede bij speciale octroije gherecht es, hebben bailliu, schout, burchmr en scep desen somere 1.1. xvdvj binnen der stede havene s) geleijt haerlieder dmghendach x) Voor deze aanteekeningen heb ik ook gebruik gemaakt der stadsrekeningen, aangeduid door (SR). 2) De kaart te vinden achter het werk „Notes sur la carte des pays inondés en 1583 au nord de Hulst etc./5 par A. E. Gheldolf, geeft eene juiste voorstel ling van de toenmalige haven van Hulst en de daarin reeds opgekomen schorren.

Archief | 1883 | | pagina 28