442 't visiteerne van verssche en nieuwe vaert cmende van Moerbeke naer Hulst iij xvj fi, 1584>85 (SR). //Bet. Jan Pliaffe schipper, van den oosback en oosschuppe J) te bringhen vuter havene thulst en glievoert te werden naer de nieuwe vaert te Stekene. x fi. Na de reductie in 1645 begon men volgens J. van Lansbergh bl. 37 eene nieuwe haven te graveneen weinig zuidelijker dan de Lieve, naar het verdronken land van Saeftingen. Tusschen Hulst en Hulsterloo lag'vroeger aan heide zijden der Lieve, door eene brug vereenigd, eene buurt of gehucht Loohoucke. Deze buurt schijnt nog al van beteelcenis geweest te zijn; in 1467 kwam het gilde er van te Hulst schieten. De juiste ligging er van te bepalen kan ik niet; in den Verrebroekschen polder ligt nog een looweg, maar of dit de weg is naar Loohoucke of naar Hulsterloo weet ik niet, al hoewel ik het laatste denk. De afstand van Loohoucke naar Hulsterloo kan echter onmogelijk groot geweest zijn, zoodat we hier misschien twee namen voor eene plaats hebben. 1477 (SR). //Bet. den goeden mannë van Lolioucke, die bij ons quamë op den maendach als die lopinghe was." xx gr. 1559 (SR) //ontf. van Laurens van Eede va rente op zijn stede te Loohouek an 't Capelleke over 1558" ij fi v gr. 10 miten. 1559 erve legghen jeghens over den Muelenberch te Loo houckevj gr. Armen rek. 159799 staat //an de Clingherstrate loopen naer Loohoucke." Bladz. 412 (14). De nieuwstraat ten O. der kerk loopt evenwijdig met de steenstraat tot aan de dwarsstraat, die westwaarts naar de Bierkaai loopt. Aan het noordelijke eind dezer straat lag vroeger een water //Verloren cost" genaamddenkelijk een oostelijke tak van Osen hoozen.

Archief | 1883 | | pagina 38