167 met zijn gheselscap inne ghecomen is ome de kereke te rase ren metten anderen oncosten de some van J) ix B viij gr. 1575 bet. voor 2 waghenbussen om in de voute van de kereke te metsene daer de clockreepen duere loopen xij gr. 1578 79 Burg en scep bemereken de apparente disordre die daeghel gliesehiede in vscheyden plaetsen nopende de plnijn- deringhe der kereken en cloosters goedinghenliebben binnen des stede omrne beter gliedaen dan glielaeten en omme zulex te preve- nieren ghecollecteert diverssche kerkerl goedinghen zo van cap- pen casuffelen ende andê silver en metallen juweelen dewelcke zijl omme de noot des stede ende ooek daertoe bij die van Ghendt vmaent en belast zijn hebben moeten vcoopen ende tproffijt van dien gheemployeert in de nootzakelheyt des stede volghen zeker quo ij er en articulendan ofghehouden ende ghemaect bij burg en scep inhoudende ontf en vutgheven dan of tslot bedraecht meer vutghegheven dan ontfaen xvij iiij B ix gr. 158485 bet, alzoo de kereke des stede van de heretyeken ende rebellen voor de reconciliatie tgouvernement dezelver stede gheoccupeert hebbende teenemale van binnen glierasteert was en ghespolieert van alle ornamenten en cliiraet ende dat dezelve duer hare sobre ghestaetheijt als quasi gheenderhande incom- men hebbende apparent was in dezelve desolatie en ruijne te blijfven ten grooten schaede en vilipendentie van de heijlighe catholijcke religie ende de dienst des Heeren, ten hadde zaecke gheweest dat van weghen der stede daer alle doendel assistentie toeghedaen hadde gheweestwelcke scep en ontf deser stede ghemoveert heeft en teenemale noodich ghedacht tot reparatie en cliiraet derzelver kereke tmaecken van eene nieuwe steenen voute met besluyt van dien van chiegewerck tafsluyten van de choorteoopen van witte en blauwe voetsteenen om te panieren Zie over dit bezoek van Kasper van der Heijden en de gevolgen daarvau losse aauteekeniugen betrekkelijk den vrijheidsoorlogdoor J. van Vloten in bijdragen tot de oudheidkunde en geschiedenisiuzonderheid van Zeeuwsch- Vlaanderen verzameld door 11. Q. Janssen en J. H. van Dale, deel II, bl. 307.

Archief | 1883 | | pagina 63