476 waarde van panden gewichtige, lijst van veilingen van huizen en een tijd lang ook van landerijen, maar de hoofdinhoud was eene naamlijst van de geborenen of gedooptengehuwden en overledenen. Het is niet onaardig er uit te vernemen, dat in die 90 jaren slechts drie personen den leeftijd van 100 jaren hebben bereikt. In 1800 was hetin de lahge gort straat, een arm jodinnetje, Blommetje Jonas genaamd: achttien jaren later Helena Poelman, eene diaconie-arme in de bogaardstraat en eindelijk, in 1874, de welbekende, te Oostkapelle geborenePeedemks wiens goedhartigheid en beleefdheid aan iedereen was bekenden die zóó door de bevolking werd hooggeschatdat zijn op St. Joris gevierd jubelé een feestdag was voor allen; zijn portret, geplaatst in het werk van de Costeh La Zélandeis over de gan- sehe wereld verpreid geworden, omdat het in onderscheidene talen vertolkt is. (1) Ik heb dat maandboekje eens willen gebruiken om te zien of er uit op te maken wasof sommige ziekten in die lange reeks van jaren waren afgenomen; natuurlijk kon ik er niet de ziekten der genezenen in terug vinden doch slechts n de ziekten der overledenen." Ik ben er ruim zoo goed als ieder ander van overtuigddat die bronwaaruit ik geput hebniet veel vertrouwen verdientmaar het is de eenig beschikbare. Niet alleen, dat de cijfers niet slechts terug geven de hier overledenenen ook vermelden de elders gestorvenen maar hier te huis behoorendenbehalve dezen zijn er nog zeer velen gestorvenwaarvan men de ziekte niet opgaf. Doch bovendien heb ik te kampen met de na men der ziekten zelve. Ware de statistiek nog maar zóó ver ward gebleven, als in den eersten tijd, dan zou ik misschien uit die verwarring nog meer hebben kunnen leeren dan uit latere wetenschappelijkheid. (2) Het was steeds een klerk ter griffiedie uit den mond des aangevers den naam der ziekte ontvinghet is echter wel zekerdat de doctoren zich over die eerste opgaven geschaamd hebben en den klerk

Archief | 1883 | | pagina 72