478 open gij zult er kapittels in vinden over accidentenvan ongelukken, van benaauwdhedenvan longverstopping of van het loopend vuur. Cattern is de uit den Pranschen tijd afkomstige verkorting van fièvre quaterne of derden- daagsche koortsde purperkoorts wordt als purpura in alle oude boeken beschreven; (3) het peperkoorn, dat wel den naam zal gegeven hebben aan de peperkoorts wordt ver meld als huiduitslag in de tractaten over de pest en pimpelkoorts is misschien hetzelfde als purperkoorts het woord Pimpel bij ons slechts overgebleven in pimpel mees pimpelpaars en pimpelen beteekent waarschijnlijk blaauw. (4) Al die uitdrukkingen staan in verband met de golvingen der wetenschap. Ingeslagen roosheete koortsenvliegende jicht, podagra in den buik, mazels, die niet uitkomen, ver- toonen zich onder hetzelfde ziektebeeld als weleermaar de medicus kent die klinische ziektebeelden onder andere namen. Neemt men nota van die veranderingendan wordt ook eene vroegere statistiek voor ons toegankelijk, en daarop steunende, heb ik gemeend ons Maandboekje voor mijn doel te kunnen gebruiken. In de volgende bladzijden dan heb ik de sterfte aan enkele ziekten in verband gebragt tot de bevolking. Het is intusschen bekend dat, evenmin als voor andere steden, ook voor Mid delburg de bevolking eerst sedert 1828 naauwkeurig te be palen is; ik heb mij daarom met eene benadering moeten tevreden stellen. (5) He opgaven van het Maandboekje laten niet toe een over- zigt te geven van de sterfte aan alle gewoonlijk voorkomende of slechts nu en dan optredende ziektenik heb mij daarom slechts tot weinige moeten bepalen. In de onderstelling, dat mijne lezers geen medici zullen zijnwil ik trachten een zeer kort overzicht te geven van de denkbeelden, die men op onderscheidene tijden had over de oorzaken der ziekten

Archief | 1883 | | pagina 74