480 te hebben gekend, en toch schijnt er in Europa langen tijd eene pok vrije periode te hebben geduurd. Historisch weet men slechtsvolgens een Arabisch historicusMasudi dat de Abyssiniers in 560 een beleg van Mekka wegens de pokken moesten opbreken; toen kwamen zij dus uit de altoos be smette binnenlanden van Afrika. Ha dien tijd zijn zij om zoo te zeggen blijvend geworden in Europa en wat zij in dien ongelukkigen tijd, toen de geheele bevolking uit vatbare sujetten bestond voor verwoestingen kan hebben aangerigtleert ons het best Amerika, waar eens de Christenen zich beijver den om de Indianen wegens hun ongeloof uit te roeijen en b. v. de hemden van poklijders als lokaas nederlegden in de bosschen. Ik voeg er een voorbeeld bij uit den jongsten tijd. Den 23 September 1880 kwamen 8 Esquimaux uit Labrador te Hamburg aanden 14 December stierf er één aan pokken te Dantzigden 27 en 28 twee te Crefeld en de vijf overigen in het begin van Januarij in den Jardin d'acclimatation te Parijs. Het humane, dierenbeschermende Europa had hen in zijn vergiftigen dampkring gelokt en verzuimd ze te vaccineren Ieder ontwikkeld mensch weet thansdat de pokken zich voortplanten door besmetting. De weinig ontwikkelde moge hier begrijpelijker wijze tegen aanvoeren iemand moet toch de eerste zijn of geweest zijnde wetenschap antwoordt met voldoende zekerheid; niemand was of is na 560 de eerste; nooit krijgt iemand de pokken van zelfs. Zéé dacht men niet altoos. //Den 27 Augustus uit den Haag vertrokken, //hield hij zich," zegt b. v. een onzer geschiedschrijvers, //tot het einde van Wijnmaand met onmatig jagen te Beek- bergen in een boerenwoning op, en begaf hij zich den 27, ofschoon hij door 't spelen op de traktafel geheel in 't zweet waswel 7 uren achteréén in eene koude lucht te paarde zoodat hijdoor koorts werd aangetast en zich den //volgenden dag per scheep naar den Haag begaf." Den 7

Archief | 1883 | | pagina 76