481 September stierf prins Willem II aan de pokken; men dacht niet aan liet Boerenhuis maar schreef de ziekte toe aan 's prinsen wrok tegen Amsterdamaan het onmatige jagen aan het bezweet zijn en aan het gure weder. Dat was in 1650 het algemeen gevoelen. De eerste me dische schrijver over pokken (Rhazes (8) omstreeks 800900) had eenmaal gezegddat er in het bloed van de vrucht eene stof is die noodwendig eens moet opbruisschen en gisten wil er ooit goeden wijn dat is natuurlijk gezond bloed van komenen die materia peccans ex uterowelke sommi gen alleen toeschreven aan het kleine stukje van den funi culus umbilicalis, dat bij de geboorte aan het ligchaam blijft vastzitten bleefonder den naam van pokstof, schering en inslag bij het groote publiek. De groote medicus in Enge land Thomas Willis beweerdedat men de pokken best goed door eene roes kon krijgen; een ander beroemd medi cus in Erankrijk (Helvetius, Observations sur la petite vérole Lyon 1727, p. 169 en id. Traité des Maladies, Brux. 1731, p. 260) verdedigt ook nog altoos de oude leer van de gist- stoffen of den Levaindaar men mede geboren wordt en waaruit pokken en mazelen ontstaan. Zelfs Boerhaave en Sydenham die duidelijk leerden dat men van de pokken vrij kon blijven als men zich maar buiten besmetting hield weerlegden toch nietzoo ver ik weetde oude leer van den Levain. Intusschen leerde de dagelijksclie ondervinding, dat de pok ken eene branderige" ziekte waren en zulke zoogenaamde branderige ziekten schuwde men altoos eenigzins. Maar wat is brand" wat is smetstof. De medici weten het nietde leeken nog mindergeen wonder dus dat het aannemen van eene onzichtbareonbegrijpelijke smetstof bij het publiek niet gemakkelijk gaat. Onze tijd is voor het begrijpelijk maken van contagium een allergelukkigste. Sedert 1868 heeft Davaine te Parijs gemeend te kunnen aantoonen dat de oorzaak van eene andere ziekte het miltvuur eenvoudig bestaat in de

Archief | 1883 | | pagina 77