483 andere woordendat daardoor de pokstofwanneer zij het ligcliaam varT de koe is gepasseerd van variolen stof in vaccine stof is veranderden in den mensch wel pokken kan doen ontstaan maar alleen door inenting en dat dan de daardoor ontstane ziekte de gehumaniseerde vaccine bijna niet gevaarlijk is. Volgens dr. Dupont (10) was misschien reeds in 1672 de inoculatie dat wil zeggen het inenten met echte smetstof te Constantinopel aan Europeanen hekend zond in 1701 zekere doctor Pylaeinus er reeds berichten over naar Europa en schreef men in 1722 er reeds eene dissertatie over te Leiden. In 1718 bemoeide Miss Montagu zich met de zaak en zonder twijfel heeft ook de inoculatie in Middelburg- gunstig gewerkt. Intusschen maakte die operatiewelke het mensclidom zou te danken hebben aan de vrees voor armoede bij de Circassiers, die leven moesten van den handel in hun dochters en ze inoculeerden uit ünantiele inzichten, in Mid delburg nooit grooten opgang, misschien wel, omdat de eerste schrijver over dat onderwerp in ons land, in 1724, de Middelburger doctor Aaenoud Helvetiüs er sterk tegen was. Hij is het, van wien Eokkee heeft opgeteekend (11) dat hij bij de Staten reclameerde wegens karos- en paarde- //geld, vermits hij gewoon was zijne zieken te bezoeken per //rijtuig, wegens zijn stijl als doctor, doch waarbij Willem //Veth, de steller der notulen, aanteekende, dat het was om zijne bekende en alom beruchte onbeschofte ligchaams- gestalte." Geen wonder, dat die zwaarbloedige doctor een tegenstander was van die gevaarlijke nieuwigheid. Zij was in derdaad wel eens gevaarlijk. Mijne eigene grootmoeder was jaar op jaar door haar geneesheerdoctor de Lange aangezocht om haar eenig achtjarig kind te laten inoculeren: eindelijk het kostte toen 52 bezweek haar geloof voor de stem der wetenschapmits er voor gebruikt zou worden haar speelkameraadeen ander achtjarig meisje en eenig kind van

Archief | 1883 | | pagina 79