485 Het eerste decennium vertoonde den tijd, toen men nog niet vaccineerdehet tweede dienwaarin de inoculatie geheel was afgeschaft en de vaccinatie begon. Welken invloed deze heeft uitgeoefend toonen hemdie niet willens blind isde volgende tijdperken. Maar even als elders ondervond men ook hierdat eene enkele vaccinatie niet toereikend wasdaarom neinen de pokken weer toein het laatste decennium is ech ter bijna iedereen tot revaccinatie overgegaan: zij bedreigden Zeeland in 1871 b. v. uit Antwerpen en van elders maar de pokken gedijen niet meer;, van 621871 heeft men nog wel 42 dooden maar het zijn meestal gasthuisklanten of vreem delingen. Vóór 100 jaren hield men het er voor, dat ieder eens in zijn leven de pokken moest krijgen: en sterft er thans hier of daar iemand aan die vreesselijke ziekte dan leest men het, als ware het eene absurditeit, in de dagbladen. (12) TYPHUS. Eene andere ziekte, wier invloed op de sterfte ik uit ons zóó gebrekkig Maandboekje kon opmaken is de typhus, of schoon er in het gansche tijdverloop van 1792 tot 1861 maar één typhusdoode vermeld staat. De ziekte schuilt onder andere namen, die ik zal trachten op te helderen. Een typhus schijnt in oude tijden niet eene ziekte te zijn geweest maar een bedwelmd, als door het onweer getroffen mensch. Wat men nu typhus noemt, heette toen eene aan houdende koorts een synochus of eene brandende koorts, Causus (13). In de middeleeuwen ging men meer en meer het woord typhus voor eene ziekte bezigenmaar slechts voor die hevige epidemiën welke de vaste gezellinnen zijn van den oor log van belegerde plaatsen of van volgepropte gevangenissen. Geïsoleerde gevallen noemde menin harmonie met de humo- raal-pathologie - kwaadaardige koortsen brandige ziekten rotkoortsen. (14) Toen evenwel de medische wetenschap vorderingen maakte in de kennis van de functiën van het

Archief | 1883 | | pagina 81