489 de geachte en anders zoo exacte beschrijver zich uitgedrukt, indien hij gezegd had de vroegere ongezondheid heeft voor een veel beteren toestand plaats gemaakt, De meeste medische schrijvers zochten de oorzaak van Zeelands beruchtheid in de luchten maar zelden in den wegens zijne vruchtbaarheid hoog geschatten bodem. Nico- laas Everardus een regtsgeleerdeschreef volgens Smal le gange Chronijk bl. ol£ dat de slechte lucht in Zeeland teweeg bragt, dat van 1000 menschen naauwelijks één den leeftijd van 50 jaren bereikte. Zijn zoon, de be kende Janus Secundus, maakte zelfs een Latijnsch vers op die ongezondheid. Zie de Dissert, van G. de Wind tr De a'êre Zelandico Dat waren wel middelen om Zeeland bij den vreemdeling gevreesd te maken Jason a Pratis, die te Yere en te Zierikzee heeft gepractiseerd (1550) zegt, dat de lucht er te koud is en hij raadt daarom den inwoners aan om 's morgens en 's avonds vóór hun deuren en ramen wierook te branden Levinus Lemnius de veel gelezene Zierikzeeënaar van het einde der 16 eeuw spreekt ook van dikke moerassige dampen. De uitspraak van Smallegange een Zeeuween regtsgeleerde 1696 dat hij de lucht eigenlijk voor ge zonder houdt dan elders was natuurlijk in de oogen der meesten het verdedigen van eene slechte zaak. Door te veel te willen bewijzen, leden de medische ver dedigers schipbreuk. R. C. Ermerins schreef zelf een dis sertatie om de ongezondheid van Zeeland te bestrijden en be wees met cijfers, dat er in Haarlem, Utrecht of Amersfoort betrekkelijk meer menschen stiervendan te Middelburg doch de jeugdige ijveraar vergat, dat zijn betoog eigenlijk over de ongezondheid moest handelen en niet over de be trekkelijke sterfte. Bruynvis Maatjes stelde in 1779 in zijne Dissertatie de thesisdat niet het land of de lucht de oorzaak van de koortsen zijn zou maar, n b. de levenswijs en het gestel en Gerardus de Wind zoekt eigenlijk ook de oorzaakwaarom vreemdelingen zoo ligt ziek worden

Archief | 1883 | | pagina 85