499 Fokker zegt dat het minimum der bevolking voorkwam in 1823 namelijk 12850. Ik heb, even als wijlen die schrijver, voor de jaren vóór 1828 de bevolking berekend door eenvoudig de gedoop- ten met 30 te vermenigvuldigen. Fokker deed het met 27 en voegde er dan 5 percent bij voor D. Gr. Israëliten, Mennonieten en zoo meer; wanneer ik echter zijne methode op 1828 of volgende jaren toepas, kom ik te kort, daarom heb ik, zonder percenten er bij te voegen, met 30 verme nigvuldigd. Misschien is het nog te weinig, doch er is geen zekere maatstaf te vindenomdat de bevolking in het laatst der vorige eeuw en het begin van de tegenwoordige onnatuurlijk daalde. Yergelijk mr. Gr. A. Fokker, de bevolking van Mid delburg in Archief van liet Zeeuwscli genootschap 1875 en mengelwerk van liet Middelburgsch Maandboekje van 1832 en hieronder Bijlage B. Bladz. 479 (6). In het Etymologisch woordenboek van J, L. Terwen lees ikdat de Anglosaksers een zak pokka noemden. De Romeinen kenden, zoo ver ik weet, in de beschaafde taal niet het woord poccawel het diminutief poculum. Het bestond misschien in de volkstaal. Bladz. 479. (7). Om buiten citaten te blijven, vermeld ik slechts dat ik hier en daar schrijf op gezag van een der laatste schrijvers over pokkenDoctor Daniels in Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunde2e. afd. 1875 en dr. Duïont te Rotterdam, lezing in Diligentia gehouden, in tijdschrift De Gezondheid3e. deel 9e en 10e afl. Doctor Daniels zegtdat het woord variola het eerst in 570 zou gebruikt zijn in de Chronick van Mauius bisschop van Avicennahoe anno morbus validus cum profluvio ventris et variolis Italiam Gal- liamque valde afflixit. Men betwijfelt intusschen of die epidemie eene pokkenepidemie wasvariola verole tocli beteek ent slechts vlekjes.

Archief | 1883 | | pagina 97