96 schrijver van dat werk veronderstelt, dat dit klooster in Brabant of Vlaanderen zal geweest zijn, evenwel zonder opgaaf van redenen. De aangehaalde post uit de rekening van "1477 en het bezit der winkelszouden mij echter doen veronderstellen dat het klooster in Walcheren geweest is, nochtans niet in Middelburg, omdat het dan, even als de andere kloosters waarschijnlijk wel in de uitdeeling van wijn door de stad zou begrepen geweest zijn. In 1487 kregen de procurator van de Augustijnen, de minister van de Bogerden en de mater van het zusterhuis Bachten "s gravenhove ieder 4 //tot hulp van hunne tim mering en reparatie van hunne godshuizen." Op de groote kerkelijke feesten werd aan de verschillende kloosters door de stad wijn verstrekt. Zoo vindt men in de rekening van 1490, dat de Minderbroeders en de Augustijnen 4 poortkannen rijnwijn kregen, de Bogerden 2, de Celle- broêrs, de zusters Bachten 's gravenhove en die Bachten- steene ieder éene van 9 gr. de stoop De Bagijnen kregen dat jaar op allerkinderendag 4 poortkannen rijnwijn, omdat zij het vorige jaar niets gehad hadden. In Zelandia Illustrata I: 317, wordt gezegd: //men vindt ook nog gewag gemaakt, in de 15e eeuw, van witte zusters, ook van de vrouwen in de gebuurt van de noordstraaten zegt de schrijver verder: //Ik vond nog sporen van een Regu lierenklooster nabij de kaai, vermeld in de stadsrekening van 1457," terwijl bij voorts te zelfder plaatse laat volgen: //Verdere ontdekkingen in het zoo rijke stadsarchief zullen hieromtrent later wellicht nog het een en ander aan het licht brengen." Ik kan hier mededeelen dat mijne nasporingen in het stadsarchief mij de overtuiging geschonken hebben, dat in de 15e eeuw noch een klooster der Regulieren, noch een van Witte zusters te Middelburg bestaan heeft en dat het

Archief | 1888 | | pagina 100