IX. SCHOLEN, SCHOOLMEESTERS. 97 ter aangehaalde plaatse medegedeelde waarschijnlijk gegrond is op onjuiste aanteekeningen van Ou Pon. Hetgeen name lijk omtrent een Regulierenklooster gezegd wordt, steunt op een post in de stadsrekening van 1457 doch zoo als hierna (Arnemuiden) blijken zalheeft die betrekking op het Regu lierenklooster te dier plaatse. Du Pon schreef dien post zoo danig opdat men er uit moet opmakendat het klooster te Middelburg stond. Wat een Wittevroiiwenklooster betreft, rust de veronder stelling omtrent het bestaan daarvan wellicht eveneens op eene aanteekening van Du Pon, dat in 1476 betaald werd aan den wKerkbewaarder van der Witten doester" van de hofstede, daar de beestenmarkt is 1 6. Deze aanteekening is echter zeer onjuist, want in de rekening van gezegd jaar staat: «Betaelt den keldewaerder van der Abdie vander hof stede in de gorstrate dair de beestemaerct leget xviij gr." en het is waarlijk onverklaarbaar, hoe iemand daarin iets van //witten doester" heeft kunnen lezen. Wat de vrouiven in de gebuurt van de noordstraat betreft, daaromtrent heb ik reeds mijne meening medegedeeld in Archief "V, IIe stuk, blz. 150. In 1454 kreeg Meester Klaas van Yalkenisse 6 voor zijn dienst //ome die scole te regierë eii die scoelkindën int scole te houden sonder te vigiliën oft messen te gane." In 1460 werd aan Pieteii den grafdelver met zijne gezellen 9 betaald //va dat sy den beer in de grote scole gesteken en wtgedaë hebbë in een grote put." Zij werkten daaraan met hun vieren 7 dagen en 8 nachten. Ter bede van M. G. H, was aan Matthias Goquiel, zijn tenorist, door de wet de scholasterij gegeven. De wet kocht die weer af voor 5 per jaar. Zie Inventaris nos. 408 en 409. In gezegd jaar was Meester Willem "van Bommel, school-

Archief | 1888 | | pagina 101