105 de voetboog-, handboog- en de jonge schutters van de voet boog die toen zij de papegaai schotenwijn van de stad kregen. Omtrent laatstgenoemd gildedat dit den 6 Augustus deed zie Inventaris no. 343. In Juni 1462 moest te Oudenaarden een schietspel zijn, waarvoor de stad een lepelvoorzien van stadswapenbij een goudsmid liet maken. In 1483 liet de stad Hulst weten, dat daar een schiet spel zou gehouden worden. //Yoir de wapene van der stede," werd aan den bode 5 gepresenteerd. De stad Brussel deed ook zoodanig bericht en aan haren bode werd aange boden //een juweel," wegende in zilver 11 ons en 1^ engels, tot 5 fi 8 gr. de ons, dat dus 8 1] 101 gr. kostte. In 1493 werd er hout aangevoerd, //om dat bollewerckt te makë dair de scotters op spelden voir de stadthuijs." XIII. REDERIJKERS. Van de rederijkers, aan wie B. B. S. B. 9 Januari 1484 een privilege verleenden, vond ik het eerst met name melding gemaakt in de rekening van 1480. Men leest daarin, dat de loods, staande in //damerie" (de amerij) om de //wagenen" daarin te plaatsen "van den Betho- rike," gedekt werd. Colijn, de koster van Westmonster, werd van stadswege betaald, omdat hij den wagen van Betho- rike gestoffeerd en geverfd had. Er wordt in de gezegde rekening ook gesproken van den toren van de Bethorike. //De gezellen van Bethorikedie in 1483met eenigen van de Wet, in den Liebaard vergaderd waren, kregen een maaltijd. In dat jaar betaalde de stad de kosten van om streeks vastenavond twee malen den rethoriekwagen te laten vervoeren en er twee wielen aan te laten maken. In den daartoe betrekkelijken post heet het voertuig //batements- wagen." Toen de //gezellen van de Bethorike" op dertienavond 1493

Archief | 1888 | | pagina 109