Ill voren bij Dijkage) bad de Arnedijk ook weder te lijden //bij 't gat ten Begulieren." Tijdens een storm in het jaar 1482 werd de klok geluid, omdat die dijk //bij den molê up Arrde in groote vreese stond." Aanzienlijk waren de sommen, die de stad Middelburg, in bet bier behandelde tijdvak, besteedde om de diepte onder den wal te verminderen. In 1490 bedraagt het hoofdstuk //Kosten te Arnemuiden 447 9 5 18, meest voor zinkwerken en de hoofden. Er komt een post van ruim 182 in voor wegens aankoop te Vilvoorden van 96 j last zinksteen a 1 18 het last. Het rijshout, dat voor zoodanige werken gebezigd werd, werd wijtdans genoemd (1474) en veelal ge kocht te Sint Laurens ten blokke in Vlaanderen. In 1498 besteedden B. S. het maken van een nieuwen dijk //tegen den turfsteiger te Arnemuiden" en //de spui die lag op het oosteindete halen en in den nieuwen dijk te leggen voor 16 17 10. Schoon het uit de rekeningen nergens blijkt, is het toch zoo goed als zekerdat het grondverliesveroorzaakt door menigvuldige dijkbreuken, de aanleg van nieuw Arnemuiden ten gevolge zal hebben gehad. Evenmin is er uitdrukkelijk in vermeld, wanneer dit heeft plaats gehad. Het komt mij voor, dat het niet in eens, maar van tijd tot tijd is geschied. Dewijl er in de rekeningen steeds enkel van Arnemuiden spake isblijft liet moeilijk uittemaken of oud dan wel nieuw Arnemuiden bedoeld wordt en schiet er niets anders over dan te trachten bij gevolgtrekking te bepalen, of de posten tot de eene of tot de andere plaats betrekking hebben. Ik zal dit beproeven, doch geef gaarne de mijne voor betere inzichten. In 1466 gingen er van stadswege naar Arnemuiden //om die stten te ordinerë," zegt de rekening van dat jaar. Ik veronderstel, dat daarmede bedoeld werd, dat er naar die plaats gingen, om straten af te bakenenmaar was dit naar de oude of de nieuwe? Het laatste is zeer wel mogelijk, op

Archief | 1888 | | pagina 115