114 Fortificatiën. In 1477 werden er van stadswege gezonden om //pvisie (provisie) te doen" van blokhuizenschermen bussen en andere fortificatiën. In 1491 werden er waakhuizen en stakettingen gemaakt en denkelijk in laatstgemelde de drie poortenwaarvoor ijzer werk geleverd werd. (1492). Op het gat van de haven van Middelburg moest een blok huis gemaakt worden. (1491). Cornelis de zager van Zierik- zee werd (1492) ontboden om dit te doen maar zijne hulp schijnt niet voldoede geweest te zijn, want nog in hetzelfde jaar liet men Arend, den timmerman, van Veere komen //om de ordon nantie van 't blokhuis, staande te Arnemuiden op 't gat, te maken." Hij werd naar Holland en elders gezonden //om die maniere d' of (daarvan) te vinden" en kreeg voor zijne moeite £3. Dit blokhuis stond rondom in het water, want de werk lieden moesten er met eene schuit al- en aangevoerd worden. Er wordt gesproken van 't portaal, 't hek, de kamertjes, daar zij sliepen" en de brug. Pieter Zoete de kapitein lag er met zijne manschappen in bezetting. In 1492 werden er planken aangeschaft om te Arnemuiden te gebruiken //om daarmede te fortificeeren hetzelve dorp." In 1498 kreeg Jan Van der Gouwe, kapitein van het blokhuis 5voor het houden van een aantal //gezellen" boven het gewone getal, //tot bewarenis van denzelven blok- huize en den dorpe van Arnemuidenom de vloot van de Spanjaarden, die grooten overlast deden omtrent denzelven dorpe van A. van doodslagen en andere forcen." Gasthuis. In 1487 werd iemand derwaarts gezonden //om te spreken van den gasthuizedat men maken zoude te Arnemuiden en een outaar daarin." In 1494 gingen er der waarts //op 't stuk en ordonnantie van den nieuwen gasthuize terwijl de Burgemeesters en meer anderen gedeputeerd werden om het te visiteeren. Gilden. In 1469 wordt er gesproken van den deken der schipluiden en bierwerkers.

Archief | 1888 | | pagina 118