115 Haven. In 1486 werden er te Arnemuiden verteringen gemaakt, toen men liet leggen eener nieuwe haven beraamde. Heerlijkheid. Den 28 Mei 1451 werd de baljuw afgevaar digd naar Bergen in Henegouwen om met Anseau tan Trasegnies te spreken //van zijn ambacht, dat hij liggende heeft te Mude, dat de stad koopen wilde," en 30 Juni daarna waren B. S. R. vergaderd om te spreken //vand ambochte t' Mude." In 1483 gingen er naar Arnemuiden //om 't leenland te visiteeren, dat Jan Woutersz. toe placht te hooren, omdat de stede hare electie daaruit nemen wilde." In 1493 werden er van stadswege naar Antwerpen en Mechelen gezonden aan den Hertog van Saxen en den kan selier van den Hoogen raad //aangaande de nieuwe haven ofte werk, dat de Heere Van Beveren te Arnemuiden doet maken op zijn ambacht, tot achterstel en vermindering van de hoogheid van onzen aller genadigsten Heer den Roomsch koning en den allergenadigsten Heer Philips, zijn zoon." Het werk wordt ook genoemd //den nieuwen bedelve beoosten Arnemuiden." Jacques De Compaigny, jonker en //huijsghesinde" van mijnheer Van Beveren kreeg 5 belooningwegens diensten die hij gedaan had in het koopen van het ambacht te Arne muiden. De koopsom van het ambacht in Nieuwerkerke genaamd de Oosthoek, bedroeg f 6000, waarop f 1000 van 3 fi 4 gr. kontant betaald werd. Deze worden met nog f 1600 verantwoord in de rekening van 1493 en het overige, ten bedrage van 566 13 4 in die van 1494. Behalve het ambacht, werden van den Heer Van Beveren ook ge kocht //huizingenstaande op 't oosteinde van Arnemuiden of daaromtrent." De zekere somzie Inventaris no 818, was 10. (Rekening 1499.) Lange messen. In 1486 werd iemand gezonden, om aan de Spanjaarden en Oosterlingen het dragen van lange messen te verbieden.

Archief | 1888 | | pagina 119