116 Molens. In 1475 werd door den Heer Van Ravestein hier een molen geplaatst. De stadskoornmolenstaande te Arnemuiden in den Oost hoek, in de parochie van Nieuwerkerkewas verhuurd aan Jan Hendkiksz. Van Hille, baljuw van den lande te Arne muiden op dezelfde voorwaarden als toen zij toebehoorde aan den Heer Van Beteken, voor 4 fj 2 gr. per week In de rekening van 1498 wordt gesproken van den molen beneden de kerk. In 1499 werden voor den molen van de stad gekocht een asvoor 2 2 6 en twee steenendaar die in draaien moest voor 5 6 8 gr. Regulieren. In 1457 werd //bi de reguliere" 42 roeden nieuwe kaai en bij die kaai en elders 55 roeden 2 voeten straat gemaakt. Scheepvaart. In 1493 werden ten koste van 10, twaalf piloten in zee gezonden met een hoekboot //tegen de komst van de vloot van schepen, die op weg was uit het westen naar dit land, om dezelve schepen te sauveeren en in te brengen voor Arnemuiden." Straten. In 1482 werd er zand aangevoerd, om de nieuwe straat te maken //van den hoek, daar Corn8 Joiusz. placht te wonen tot den molen." In de rekening van 1483 wordt gesproken van 't kerkeslop en de straat, strekkende van de haven tot den molen van Mijnheer Van Gravenstein (Ravestein.) Tol. In 1460 werden er van stadswege naar Brussel ge zonden, om met M. G. H. te spreken //van den grooten last en nieuwigheid van den tol te Arnemuidenwaardoor de stad in den grond bedorven is en de gemeente al neringloos ge worden." Ook van wege de steden van Holland en Zeeland gingen er naar den graaf, om hem te spreken over de zware lasten die daardoor gekomen waren over de landen en steden van Holland en Zeeland. Toren. In 1482 werd een slot gemaakt aan den toren te Arnemuiden.

Archief | 1888 | | pagina 120