136 De rekening van 1470 bevat een kapittel //Oncosten, ge- daen inde reise vanden scepe van oirloglien jegës Werwyc." Daarin vindt men, dat er voor 15 11 11 21 rood en wit laken gekocht werd. Adriaan van Schoonhoven //ons capiteijn van den scepe van Middelb" kreeg, toen de schepen onderzeil gingen 40 medeom in tijd van nood te kunnen gebruiken. Aan een Spanjaard werd 25 betaald voor een //fransen carveele." Eenenzeventig soudeniersdie van stadswege ter zee uit waren gemaaktkregen ieder 10 fi, beloopende samen 35 10, doch daarop werd 8 ont vangen //van mijnsheeren gage." Voor de hulk Onbehouwen werden twaalf bussen, alleen voor rekening van Middelburg gekocht, voor 7 13 6. Aan Cornelis Sarysz. //bosscier" (busschieter) werd, om dat hij //die arterye (artillerie geschut) en bossen bewaren zou in de hulk" 11 13 gegeven //tot syn drincgelde twelcke zijnder huijsvrou gegevë was in hair kintsbedde." Er werd 16 15 betaald aan den kwartiermeester voor: //victaille, bussen, kanefas, ijzerwerk, als nagelen, bouten, van timmeren, riemen en vele andere perceelen voor gezegd karveelschip." Aan hem werd nog, in zijne betrekking van //dispensateur van de hulk," die voor de soudeniers van Mid delburg, Reimerswale, Goes en Tholen moest dienen //totter toebereijde" van die hulk 180 13 7 betaald, maar van den //argentier" van O. G. H. werd daarvan 80 terug ont vangen. De reis duurde 17 weken. De soudeniers begeerden van hun kapiteintoen zij scheep waren 3 gr. daagswaar over geschil ontstond Door den heer van Veere werd in presentie van de wet geordonneerddat zij ieder boven de soldij van den prins 17 (3 4 gr. zouden hebben. De namen van al de soudeniers staan in de rekening. Er komen onder voor Olivier en "Wisse Yan Schengen, Klaas Yan den Haijman. De kosten beloopen in het geheel 285 3:11:9. Zie te dezer zake Wagenaar a w. IY111, en omtrent het schip OnbehouwenInventaris no. 41S.

Archief | 1888 | | pagina 140