142 guldens van 34 gr. het stuk. Er werden toen zes vuren gebrand, waartoe voor 2 9 gr. bout gekocht werd. Voor bet //baijerë" (luiden) te West- en Noordmonster werd 7 betaald. In 1481 kwam er van O. G. H. een besloten brief, in houdende de //nieugeboirte van onsen jongen prince." (Wa genaak, a. w. IV 207.) Er werden daarvoor21 September, vuren ontstoken. In 1482 kregen de wakers 4 (1 2 gr., voor verteringen toen zij luidden voor de ziel van O. G. V. van Oostenrijk van Bourgondië enz. (Wagenaae, a. w. IV: 207, 208.) In 1477 werd te Dordt bout gekocht tot het maken //van diverse blokhuizen en waakhuizen tot fortificatie en bewarenis van deze stad en het eiland van Walcheren Na den dood van Karel Den Stoute werd binnen de stad wacht gedaan en waren daarom de schutterijen en gilden in de wapensgelijk hiervoren hoofdstuk Gildenis vermeld. Dat het destijds onrustig was, blijkt uit onderscheiden posten der rekening. Zoo wordt gezegddat eenige //rebellen ruters" voor Arnemuiden een oostersche bulk en bdrthoenen (Bretonsschepen uit Bretagne) genomen haddenwaarom men van Middelburg met negen beuden uitvoer met gewapende mannen om de ruiters te bemachtigenwaarin men ook slaagde, want er werden er 40 in 's Gravensteen te Mid delburg gebracht. De Zierikzeenaars hadden schepen voor Arnemuiden van de Barthoenen genomen en nog anderen waren daar ook op uit, want //zekere ingezetenen van Arnemuiden en andere hunner medeplegers" kregen 5 //van dat zij bescudden (beschutten) de 4 Btboenenliggende voir Arnemuydenvoir die van Zei'iczee, Goes en andên, die in meijnigë waren hunluiden mit foirtse te halen ende wech van dane te voeren." «In de maand Mei laatstleden en daartevoren" waren //zekere dagvaarten gehouden in den Haag bij de prelaten

Archief | 1888 | | pagina 146