12 //comt, dat sy als dan haar des, met medecyns ofte Chi- rurgyns of andere vroedvrouwen beraaden sullenen dat sy soo wanneer de vrienden 't selfe begeerendaerin geen swaarichheyt ofte ongewillichheyt toonen of gebruicken sul- lenop de Poene van twee Ponden grooten vlaams. //28. //Item dat van nu voortaen geen Yrouwspersoonen ofte meestressen hen en sullen mogen onderwinden met de const van medecynen ofte EeceptenPillen noch andere medecynen ordonnerennoch insgelics haar vervorderen wondenquet- suren ofte andere gebreken van buyten aan te nemenofte eenigsints met de const der chirurgie om te gaen op de //Poene van een Pond voor d1 eerste reysde tweede reys twee //Ponden en de derde reys arbitrale correctie. //Actum enz. //Bailjou, Burgemeester, Schepenen en Eaad reserveeren zich het recht deze ordonnantie ten allen dage zoo noodig te corrigerente amplieren te deminueren of te restringeren." Wij zullen onszooals we boven opmerktenniet bezighou den met de verplichtingen van heeren apothekers en vroede vrouwen: voor de eersten was reeds in 1602, en denkelijk vroeger, bepaald dat hunne winkels twee keeren in het jaar moesten gevisiteerd worden. Ook de chirurgen laten wij on aangeroerd de meesten hunnermisschien allenvoor zoover zij niet of doctoren waren of specialiteiten, hielden er een barbierswinkel op na; allen hadden, vooral in dien tijd, da gelijks behoefte aan het gebruik van pleisters en zalvenbloed stelpende middelen of brandmiddelenhet zou dus een ij del pogen geweest zijn hun het houden van een winkel te ver bieden of stipt er op te letten of zij zich wel bleven bepalen tot hun //handwerk." In art. 25 werd hun de zooge naamde inwendige practijk verbodenmaar 't collegie van weth en raad reserveerde zich tevens de bevoegdheid het hun wel

Archief | 1888 | | pagina 16