174 en andere stroompjes van elkander gescheiden en rondom door verschillende wateren bespoeld, zoo als: het Sloe, de Loo-Yve, het Zwake, den Dierik en de Hont of Wester-Schelde. Het Zwake of Zweke vooral was een breed water van aanzienlijke lengte en stroomde langs bijna de g'eheele noordzijde van Borsele. Hierin werden later verscheidene polders bedijkt het laatst misschien de St. Antonie-polder door welke bedijkingen de verschillende deelen van Borsele, door dicht- slijking der tusschenliggende wateren reeds een geheel gewor den, met het overige Zuidbeveland werden vereenigd. Wan neer dit geschied is, kan bij gebrek aan bescheiden uit dien tijd niet meer met juistheid worden nagegaan, 't Schijnt zeker, dat de aansluiting van Borsele aan bovengenoemd eiland vrij laat, misschien eerst in de 13de eeuw heeft plaats gehad. De Dierik bespoelde een gedeelte der zuidkust van Borsele en scheidde de parochiën Ellewoutsdijk en Baarland van het eiland Stuvesantdat door bedijking van den polder Dierik 2) met de genoemde parochiën werd vereenigd doch later weer is overstroomd. Waar de Loo-Yve en de Yve hebben gestroomdis me niet met zekerheid gebleken. De heer ab Uteecht Deesselhuis plaatst het eerste water aan de noordoostzijde van West-Borsele en houdt het laatste voor de scheiding tusschen een oostelijk en een westelijk ge deelte van het eiland. Yan hier dan de benamingen van Borsele-Bewesten-Yve en Borsele-Beoosten-Yve. Deze namen komen evenwel in de grafelijke rekeningen nooit voor, wel die van Borselen-Bewesten- en Beoosten-de Yijf Zoden. In deze rekeningen, waarvan de oudste aanwezige begint met den tijd, dat de verschillende deelen van Borsele reeds De bedijking van den St. Antonie-polder had plaats in 1516, bij octrooi van 11 Mei 1512, geregistreerd in het bonte ruige register fol. 168 en 169. 5) De bedijking van den Dierik had plaats in het jaar 1525 bij octrooi van Kakel V, gegeven te Mechelen den 21 October 1522. Zie domeinrekening van den rentmeester J. Sandehn de a°. 1540.

Archief | 1888 | | pagina 178