175 met elkaar en met Zuidbeveland waren vereenigdonderscheidt men in dit voormalige eiland vier deelenwelke aldus worden genoemd1°. Monster en al 't Westeinde van Borsele-Bewesten- de Vijf Zoden; Ellewoutsdijk en Coudorpe; 3U. Oistende, Oydekinskercken en Vinninghen en 4°. Baerland en Baecken- dorp. De laatste drie deelen hebben den naam Borsele ver loren in het eerste deel is hij bewaard gebleven tot op dit oogenblik in den naam van een dorpeen poldereene heer lijkheid en eene gemeente. In dit deel, het westelijk gedeelte van Borsele-Bewesten- de Vijf Zoden1), waarmee we ons in het volgende zullen bezig houden, lagen voor de groote overstrooming van 1530 zes dorpen, n. Monster, aldus genoemd naar de monster- of kapittelkerk, die zich aldaar bevond, St. Katharinenkerke Oostkerke"Westkerke, Wolfertsdorp en Tevic 2). Nadat Borsele, evenals geheel Zeeland, een deel was ge worden van het uitgestrekte Frankische rijkontwikkelde zich evenals elders ook hier het leenstelsel. Borsele ontving heeren die zeer waarschijnlijk gesproten uit eene aanzienlijke familie later vermaagschapt aan aanzienlijke vorstengeslachtendoor uitgestrekte bezittingen rijk en machtig werden. Van die macht gaven ze soms geduchte bewijzenzelfs tegenover hunne leenheerenzooals we zien uit de geschiedenis van Floris van Borsele die met den overigen Zeeuwschen adel een gewel digen, ofschoon vergeefschen strijd voerde tegen Jan van Avennes, den eersten graaf uit het Henegouwsclie stamhuis. Aan de heerlijkheid Borsele, hun stamgoed, ontleenden die geduchte heeren hun naam. Hun burgt lag niet ver van het 1) In het oostelijk gedeelte van Borsele-Bewesten-de Vijf Zoden lagen de onder 2°. genoemde parochiën Ellewoutsdijk en Coudorpe. Vergelijk de kaarten van Visscher en Hattinga. 2) De naam van dit dorp Tevic in de domein- en bederekeningenDevic bij Boxhorn wordt bij Dresselhuis Te Wijle gespeld.

Archief | 1888 | | pagina 179