83 gedeelte der heerlijkheid behoorde 2816 i aau den bovenge- noemden Jan tan Beaumont en 5481 gemeten aan verschil lende portionarissen. De geheele grootte van West-Borsele bedroeg alzoo ongeveer 6000 gemeten. Dit is de grootte hij de breedted. i de werkelijke grootte 1). Al de eerstgenoemde gedeelten worden, waarschijnlijk door erfenisin den loop der veertiende eeuw weer hereenigd oorspronkelijk zullen ze een en het aanwezig zijn van meer dan een zoon oorzaak geweest zijn van versnippering van het leen bij den dood des vaders, en bevinden zich in het jaar 1407 (volgens de bederekening van den rentmeester van Bewesten-ScheldeFloris v. d. Abeele) in het bezit van Philips van Borsele; slechts 587 gemeten, 66 roeden be hoorde aan zijnen broeder Jan. Ook de portie van den heer van Beaumont wasna een geruimen tijd behoord te heb ben aan Jan van Blois door den graaf aan den eersten der twee Borsele's geschonken, zoodat toen Jan stierf, zonder zonen na te latengeheel Borsele sedert 1415 aan Het is dikwijls eenigszins lastig de grootte der heerlijkheden in de 14de eeuw uit de bederekeningen der grafelijke rentmeesters op te maken. Nu eens worden de ambachten, die vrij van bede zijn, eenvoudig weggelaten, dan weer heerscht soms verwarring in de plaatsing of rangschikking der ambachten. Deportiën, welke aan de bovengenoemde Borsele's toekomen en volgens Jan de Scriver's rekening in St. KatharinenkerkeOostkerke, Westkerke, Wolfertsdorp en Tevic dus klaarblijkelijk in West-Borsele zijn gelegen, komen in volgende rekeningen voor ouder het hoofd Baerlantdoch achteraan en zonder verantwoording van bede. In Borsele (Bewesten de Vijf Zoden) wordt alleen opgegeven het aandeel van Beaumont (later van Blois) d. i. slechts 2816| gemeten bij de breedte, eene grootte, die niet eens de helft is der werkelijke. Daarop volgt dan on middellijk de portie van Rasen van Borsele, die later komt aan de Renesse's en de v. p. AIaalstede's en dus in Oost-Borsele is gelegen. Eerst met het rentmeesterschap van Floris van den Abeele en dat van Philips van Bor sele d. i. sedert 1407 komt er meer orde in de rekeningen. De portiën van de Borsele's verdwijnen uit Baerlant en maken nu, vereenigd met het vroeger door Beaumont bezetene, eene uitgestrektheid uit, die met de ware, in latere rekeningen aangegevene, overeenkomt.

Archief | 1888 | | pagina 187