195 van bet kantoor van registratuurden vendumeester der pu blieke verknopingenden roeper of criëerderden ijkmeester de kerk- en armmeesters enz.3 het recht tot het maken van voorboden en ordonnantiën, 4. het recht tot jacht, voge- larij en visscherij5. het naastingrecht in de gevallenom schreven in de keure van Zeeland x)6. het recht om som mige personen den toegang tot de heerlijkheid te weigeren en om in bepaalde gevallen personen de heerlijkheid uit te zetten 2)7. het recht om niemand toe te laten tot het houden Ik schrijf hier af art. 17 van Cap. 2 van de Keure van Zeeland,, welke hierop betrekking heeft: „Item, dat yemandt woonende op de eygen Erve van „eenighe Ambachts-heeren ruymde oft van daen trocke, ende sijn Huys af brake of afbreken wildesoo sal die Ambachts-heer die Huysinghe moghen betalen „bij Tiinmer-lieden ende Metsers, die gelijck Luyden zijn, ende die sy daer „toe nemen ende kiesen sullen, gelyck alst liggende weerdigh wesen sal. Ende „waert dat yemaudt woonde op eenige Erve, die den Ambachtsheer niet en „behoorde, ende syn Iluysinghe af brake, ende uyt den Ambachte voeren wilde, so sal die gene die daer naest gelandt waer, die Huysinge aen hem moghen „nemen, ende die betalen te segge van de Metselaers ende Timmer-lieden ghelijck oft sij in hout ende steen lagenende de Hof-steden gelden gelijck „dat Schepenen van die Prochie, daer sij in gelegen is, schatten sullen. Ende waert datse die voorsz. naesteu gelanden niet hebben en wildesoo salse die Ambachtsheer mogen nemenin der maniereu voorsz. oft hij wille. Ende „en wilt hijs niet, soo salt de Landtsman mogen afbreken ende wech doen „daert hem belieft." (Uitgave 1682, pag. 31). Zie hierover J. Canter de Munck Deductie enz., Middelburg 1795, p. 101. 2) Keure van Zeeland, Cap. Ill, art. 29 (pag. 53 en 54 van de boven bedoelde uitgave)Item dat niemant eu sal voortaen op des anderen Am- bacht komen woonen, tensy by wille des Ambachts-heeren van den Ambacht daer hy komen wilArt. 30. Item dat soo wie nu ter tydt in yemandts Ambacht woont oft naermaels woonen saleenigh twist oft vechtelijck maect op ende tegen sijnen Ambachts-heer daer hy onder woonthij sal binnen dry dagen daer na volgende ruymeu dat voorsz. AmbachtMaer waert „dat hy quetste oft wonde den voorsz. Ambachts-heer, soo sal hy terstout dat Ambacht ruvmenDes en sal gheen Heerschap niemandt syn Ambacht verbiedenhy eu hebbe daer toe redelycke sake." Deze artikelen zijn aangehaald in bovengenoemde Deductie, p. 48, alsook eene passage uit de Notulen van Gecommitt. Rad. dd. 18 Juli 1675, behel zende het recht van de Ambachtsheeren om zwangere vrouliedenvan buiten

Archief | 1888 | | pagina 199